Ibuprofen to jeden z najpowszechniej stosowanych leków. Najczęstsza forma jego przyjmowania to oczywiście doustne tabletki, ale to się może zmienić - teraz opracowano plaster, który precyzyjnie podaje farmaceutyk.
Osoby chorujące na dnę moczanową cechują niższym ryzykiem choroby Alzheimera. Jak sądzą uczeni, kwas moczowy, który wywołuje dnę, może mieć działanie ochronne przed rozwojem określonych chorób neurdegradacyjnych.
Najlepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka raka skóry pozostaje unikanie nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne, okazuje się jednak, że popularne leki przeciwbólowe mogą działać ochronnie.
Popularny lek stosowany przy przeziębieniach i różnego rodzaju bólach może przedłużyć życie o 12 lat.
Starsze panie mogą zyskać wiele korzyści zdrowotnych z regularnego zażywania kwasu acetylosalicylowego, ale w przypadku młodszych kobiet (przed 65 rokiem życia) ciągłe przyjmowanie tego leku może wyrządzić więcej złego niż dobrego.
Nie trzeba jechać w dalekie ciepłe kraje, by zażyć kąpieli słonecznej. Upały dawały się we znaki także w kraju i każdy, kto chciał się opalić, miał ku temu wiele okazji. Korzystanie ze słonecznego blasku wymaga jednak dużej dozy ostrożności i łatwo jest przesadzić z ekspozycją ciała na promieniowania, co skutkuje oparzeniami. Oto, co należy robić, gdy takowe się pojawią.
Osoby, które cierpią z powodu umiarkowanej lub ciężkiej łuszczycy, są narażone na wyższe ryzyko rozwoju przewlekłych chorób nerek.
Wraz z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo doświadczania przewlekłych problemów zdrowotnych, które wymagają regularnego zażywania różnorodnych leków. Jednocześnie osoby starsze są bardziej wrażliwe na działanie medykamentów, stad powinny być szczególnie ostrożne przyjmując leki.
W ciągu ostatnich kilku lat czasopisma medyczne powtarzają informację, że leki przeciwzapalne zwiększają ryzyko ataku serca - jednakże duże koncerny farmaceutyczne bagatelizują te dane twierdząc, że niezbędne są dalsze badania. Teraz nowe testy przeprowadzone na Uniwersytecie w Kopenhadze po raz kolejny znalazły związek między zwiększonym ryzykiem problemów z sercem a niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) u pacjentów, którzy przeszli zawał serca.
Osoby, którzy zażywają preparaty z kwasem acetylosalicylowym przynajmniej raz w miesiącu mogą mieć znacznie zmniejszone ryzyko raka trzustki, wynika z badania kliniczno-kontrolnego, którego rezultaty przedstawiono na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań nad Rakiem (American Association for Cancer Research, AACR).