Clostridium difficile powoduje najczęstsze i najniebezpieczniejsze zakażenia szpitalne na całym świecie. Osoby leczone antybiotykami są obarczone podwyższonym ryzykiem, ponieważ leki te zaburzają równowagę mikrobiologiczną jelit, ale badania wykazały również związek pomiędzy ciężkimi zakażeniami C. difficile a stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Być może lepiej jest pozwolić, aby łagodna gorączka po prostu ustąpiła, niż automatycznie sięgać po leki, uważają medycy na podstawie nowych badań na University of Alberta.
Niemal jedna na pięć osób z nadciśnieniem, przyjmuje lek, który może dodatkowo podnosić ciśnienie krwi.
Od tysięcy lat w tradycyjnej medycynie brazylijskiej poleca się hyptis crenata w celu leczenia szeregu dolegliwości, od bólów głowy i żołądka po gorączkę i grypę.
Lek powszechnie stosowany na dnę moczanową, kolchicyna, istotnie poprawił wskaźniki przeżycia pacjentów hospitalizowanych z pogarszającą się niewydolnością serca. Według medyków kolchicyna może również zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu u pacjentów z nadmiarem cholesterolu w tętnicach.
Bylica pospolita (Artemisia vulgaris) to wieloletnia roślina powszechnie występująca w Europie, Azji i północnej Afryce. Chińczycy od wieków stosują jej suszone liście w termopunkturze, tradycyjnej technice leczenia poprzez oddziaływanie ciepłem na odpowiednie punkty na ciele. Bylica jest też dość powszechnie wykorzystywana jako środek pobudzający trawienie i wspomagający menstruację. Sądzi się, że zioło pomaga również w depresji i łagodzi napięcie.
Diklofenak, niesteroidowy lek przeciwzapalny, może zwiększać ryzyko zawałów serca nawet o 50 proc.
Ból pleców to dolegliwość, która dotyczy większości ludzi w jakimś momencie życia. Nierzadko jest na tyle uciążliwa, że potrzebne są leki przeciwbólowe. Okazuje się jednak, że nie wszystkie popularne farmaceutyki sktecznie osłabią ból - uczeni mówią, że kwas acetylosalicylowy i ibuprofen nie pomagają w takim przypadku. Paracetamol też się nie sprawdza...
Długotrwałe stosowanie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych mogą być związane ze zwiększonym ryzykiem utraty słuchu u niektórych kobiet.
Powszechnie stosowany lek przeciwbólowy może odwrócić utratę pamięci spowodowaną przez chorobę Alzheimera, mówią brytyjscy badacze.
Ibuprofen to jeden z najpowszechniej stosowanych leków. Najczęstsza forma jego przyjmowania to oczywiście doustne tabletki, ale to się może zmienić - teraz opracowano plaster, który precyzyjnie podaje farmaceutyk.
Osoby chorujące na dnę moczanową cechują niższym ryzykiem choroby Alzheimera. Jak sądzą uczeni, kwas moczowy, który wywołuje dnę, może mieć działanie ochronne przed rozwojem określonych chorób neurdegradacyjnych.
Najlepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka raka skóry pozostaje unikanie nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne, okazuje się jednak, że popularne leki przeciwbólowe mogą działać ochronnie.
Popularny lek stosowany przy przeziębieniach i różnego rodzaju bólach może przedłużyć życie o 12 lat.
Starsze panie mogą zyskać wiele korzyści zdrowotnych z regularnego zażywania kwasu acetylosalicylowego, ale w przypadku młodszych kobiet (przed 65 rokiem życia) ciągłe przyjmowanie tego leku może wyrządzić więcej złego niż dobrego.
Zdarzenia związane z ekstremalną pogodą (np. powódź) niszczą zdrowie psychiczne