Bycie opiekunem starzejącego się rodzica lub współmałżonka może być stresujące, ale eksperci z Uniwersytetu Teksasu w Austin kwestionują pogląd, że sprawowanie opieki oznacza zwiększenie ryzyka depresji.
Żadna ilość zanieczyszczeń w powietrzu nie jest dobra dla mózgu, ale pożary lasów i emisje substancji pochodzących z rolnictwa mogą stanowić szczególnie toksyczne zagrożenie dla zdrowia poznawczego, ostrzegają eksperci z University of Michigan.
Demencja jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i niesamodzielności osób starszych na całym świecie. Według medyków istnieją jednak sposoby na opóźnienie lub powstrzymanie rozwoju otępienia.
Kiedy sędziwi czy schorowani rodzice potrzebują pomocy swoich dzieci, wśród rodzeństwa nierzadko rodzi się konflikt - nie wszyscy bowiem wykazują chęć sprawowania opieki, część po prostu nie może (bo np. mieszka daleko), inni uznają, że nie potrafią sprostać takiemu zadaniu. W różnych rodzinach różnie się to układa, ale jedna tendencja jest jasna - najczęściej to córki zajmują się starszymi rodzicami.
Francuski Instytut Badań Lekarskich (l'Institut de veille sanitaire) zbadał częstość występowania otyłości i niedowagi u osób starszych. Okazuje się, że wskaźniki otyłości i szczupłości wśród tej populacji wiążą się ze zwiększonym ryzykiem utraty autonomii.
Jak wnika z badań opublikowanych w Archives of Internal Medicine, poczucie osamotnienia jest związane z szybszym osłabieniem zdolności do samodzielnego funkcjonowania, a także wyższym ryzykiem śmierci.