Seniorzy uwielbiają rozpieszczać swoich bliskich. Jednak, gdy chcemy wspomóc kogoś finansowo lub ofiarować podarek o znacznej wartości, należy wiedzieć, czy darowiznę powinniśmy uregulować w tzw. umowie darowizny - a jeśli tak, to jak to zrobić.
Ministerstwo Finansów zamierza pochylić się nad osobami, które odziedziczyły nieruchomość. Od przyszłego roku spadkobiercy nie będą musieli czekać 5 lat, aby sprzedać swoją nieruchomość i uniknąć podatku dochodowego.
Zakup mieszkania to decyzja, którą podejmujemy zwykle na wiele lat i nierzadko wydajemy na ten cel całe nasze oszczędności. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto się dokładnie zastanowić. Kupując mieszkanie w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na cenę, lokalizację oraz wielkość lokalu. Oczywiście są to prawdopodobnie najważniejsze czynniki, które definiują, czy mieszkanie spełnia nasze oczekiwania. Często jednak zapominamy o mniej oczywistych, ale również bardzo ważnych aspektach.
Dzień Otwarty najczęściej kojarzy się w Polsce z prezentacją oferty szkoły wyższej. Tymczasem coraz częściej można spotkać się z tym rozwiązaniem przy sprzedaży nieruchomości. Dzień Otwarty, dzień pokazowy, czy po prostu z angielskiego Open House to narzędzie prezentacji mieszkania lub domu, które cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Co powinniśmy wiedzieć o tym rozwiązaniu?
Program państwowego budownictwa czynszowego po kilkuletniej przerwie ponownie startuje. 25 października weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy umożliwią rozpoczęcie - już w tym roku - realizacji programu finansowania społecznego budownictwa czynszowego. W ciągu 10 lat ma powstać co najmniej 30 tys. nowych mieszkań pod wynajem.
Jak wynika z badania TNS, aż 68 procent osób przy wyborze nieruchomości kieruje się jej ceną. Tymczasem przyszli nabywcy powinni przeanalizować również inne czynniki, które mogą wpłynąć na wysokość kosztów eksploatacyjnych lokalu czy na wydatki związane z przeprowadzką.
Tylko w ubiegłym roku odnotowano 103 tys. przypadków kradzieży z włamaniem - wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji. Włamanie do mieszkania to jedno z zagrożeń, na które warto zwrócić uwagę w okresie urlopowym. Jak zabezpieczyć mieszkanie czy dom, aby móc beztrosko wypoczywać, podpowiada Expander.
Kupno mieszkania czy domu jest z pewnością jedną z najważniejszych decyzji, które podejmujemy w życiu. Ten krok związany jest podjęciem poważnego zobowiązania finansowego, które będzie nam zwykle towarzyszyć przez dłuższy czas. Każdy z nas chce mieć pewność, że swoje pieniądze powierza uczciwej firmie, zwłaszcza, gdy nasze lokum dopiero się buduje. Na jakie kwestie zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z deweloperem?
Dla wielu Polaków zakup własnego domu, to wciąż odległe marzenie. Przyczyny to malejące zdolności nabywcze i ceny nieruchomości. W efekcie, jak wynika z najnowszych danych Metrohouse kupowane przez nas domy są coraz mniejsze. Wydłuża się również czas sprzedaży - obecnie na nabywcę trzeba czekać średnio nawet 225 dni.
Własna nieruchomość to nie tylko same korzyści ale również obowiązki. Jednym z nich jest opłacenie od niej podatku. Czy w przyszłym roku możemy spodziewać się jego utrzymania na dotychczasowym poziomie, czy lepiej przygotować się na podwyżkę?
Wojna spowodowała rozliczne konsekwencje o znaczeniu prawnym, szczególnie znaczące dla sfery własności obywateli. Dlatego dochodzenie mienia wywłaszczonego po II Wojnie Światowej przez spadkobierców wywłaszczonych właścicieli nie należy do najprostszych. Często są to sprawy ciągnące się miesiącami, a nawet latami.
Zgodnie z art. 158 Kodeksu cywilnego „umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości; zobowiązanie powinno być w akcie wymienione”.
Od początku 2010 r. do końca marca bieżącego roku średnie ceny nowych mieszkań w Warszawie zanotowały spadek o 8,9%. W Krakowie i Wrocławiu obniżka wyniosła odpowiednio 11,2% oraz 13,4%. Spadkowy trend cen nowych lokali mieszkalnych może cieszyć przede wszystkim osoby zainteresowane kupnem nowego M. Należy jednak zaznaczyć, że aby znaleźć prawdziwą cenową okazję należy ograniczyć poszukiwania do pewnego rodzaju mieszkań.
W ostatnim kwartale 2011 r. spadły średnie ceny nowych mieszkań na wszystkich siedmiu głównych rynkach deweloperskich w kraju. Taki wniosek płynie z najnowszej edycji raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy” opracowanych dla głównych miast przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.
Z roku na rok rośnie liczba Polaków, którzy decydują się na zakup własnej nieruchomości wypoczynkowej, zlokalizowanej zazwyczaj w jednej z mniejszych miejscowości turystycznych. Impulsem do rozpoczęcia poszukiwań działek pod budowę domku letniskowego są zazwyczaj pierwsze upały i zbliżający się urlop.