Różnie reagujemy na stres. Jedni nie chcą jeść i myśl o posiłku wywołuje u nich mdłości, inni nie mogą zaprzestać poszukiwań w lodówce przekąsek, które „pomogą" jakoś przetrwać trudny okres. Liczniejsza jest ta druga grupa, a ponieważ takie zachowanie prowadzi do jeszcze poważniejszych kłopotów (np. z nadwagą i otyłością), warto się temu przeciwstawić. Trzeba mieć dobry plan, by walczyć z „zajadaniem" stresu.
Każdy od czasu do czasu się czymś niepokoi, ale lęk może stać się trwałym elementem życia i wówczas znacznie obniża jego jakość. Zobacz, w jaki sposób przejawia się zaburzenie, które łączy w sobie strach, niepewność i brak poczucia bezpieczeństwa.
Powodów do niepokoju nikomu nie brakuje, bo gdy jedna sfera życia dobrze funkcjonuje, inna sprawia problemy i rzadko wszystko idzie gładko w każdej dziedzinie. Z drugiej strony, skupianie się na problemach prowadzi do ich wyolbrzmiania i odczuwania niepokoju. Czasami trudno samemu sobie wytłumaczyć, że zamartwianie się nie ma sensu, bo ani trochę nie zmienia sytuacji, warto więc podjąć kroki, by to pewne zewnętrzne działania zaczęły sprzyjać osłabieniu lęków.
Stres jest niezbywalnym elementem życia, niegdyś miał bezpośredni wpływ na zdolność przetrwania, dziś oddziałuje m. in. na naszą kreatywność i zdolność uczenia się. Jednak, kiedy się przedłuża i odczuwamy go zbyt często - jego skutki są katastrofalne zarówno dla zdrowia, jak i wyglądu.
Nieleczone osłabienie słuchu skutkuje problemami psychicznymi, mówią przedstawiciele Amerykańskiego Stowrzyszenia Psychologicznego.
Australijscy uczeni ostrzegają, że siedzący tryb życia wpływa zgubnie nie tylko na figurę, może również sprzyjać odczuwaniu lęku.
Od dawna wiadomo, że zdrowa dieta sprzyja zarówno lepszemu samopoczuciu fizycznemu, jak i psychicznemu, niektóre produkty mają jednak „specjalne" właściwości - ich spałaszowanie może osłabić stres.
Oksytocyna, substancja zwana „hormonem miłości", wpływa na nasz organizm podobnie jak alkohol - sprawia, że stajemy się bardziej hojni, empatyczni, albo też aroganccy, zazdrośni czy agresywni.
Osoby z kliniczną depresją są trzy razy bardziej skłonne do popełnienia przestępstw z użyciem przemocy niż ludzie wolni od tej choroby.
Depresja nie tylko osłabia jakość życia, ale i zagraża zdrowiu fizycznemu - wpływa na wzrost ryzyka zawału.
Menopauza to nie chwilowy proces wkraczania w nowy etap życia, przeciętnie trwa ponad siedem lat, ale może dokuczać nawet dwukrotnie dłużej.
Doświadczasz stresu? Musisz wykazać spokój, a sytuacja temu nie sprzyja? Nie masz czasu na relaks i szybko chcesz wrócić do równowagi? Oto kilka sposobów na szybkie złagodzenie reakcji na stresujące bodźce.
Odczuwanie niepokoju to obecnie niemal signum temporis, w przypadku ludzi w starszym wieku może być nie tylko wynikiem określonej osobowości czy życiowych problemów, ale wczesnym wskaźnikiem choroby Alzheimera.
W nocy z soboty 25 października na niedzielę 26 października zmieniamy czas z letniego na zimowy. „Zyskujemy" wiec godzinę, ale szybciej będzie się robiło ciemno. Ci zaś, którzy cierpią na bezsenność lub inne zaburzenia snu, będą musieli ponownie zmierzyć się z próbą regulacji rytmu dobowego. Oto pięć wskazówek, które pomogą w przystosowaniu się do zmiany.
Chcesz odświeżyć nieco wnętrze swojego mieszkania i zastanawiasz się nad kolorem ścian? Wybierz je po dobrym namyśle, bo barwy pomieszczeń, w których spędzasz najwięcej czasu, mają istotny wpływ na twoje samopoczucie i poziom energii.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem