Rozwód wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń depresyjnych, ale tylko u osób, które mają już historię depresji, wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Clinical Psychological Science.
Izolowanie sie w domach z powodu pandemii koronawirusa miało wpływ na zaburzenia naszego normalnego funkcjonowania, w tym na działanie naszego zegara biologicznego. Zamknięcie może skutkować problemami ze snem, lękiem i objawami depresji.
Geloterapia, czyli leczenie wykorzystujące humor, jest tak samo skuteczna jak leki przeciwpsychotyczne w łagodzeniu nadmiernego pobudzenia pacjentów z demencją. Pozwala też uniknąć poważnych skutków ubocznych leków.
Nowe badania przeprowadzone na North Carolina State University pokazały, że pozytywne nastawienie do starzenia się sprawia, że seniorzy są bardziej odporni na stresujące sytuacje.
Nie jest jasne, czy lęk zwiększa częste objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca i zaburzenia snu, czy też symptomy te wywołują zwiększony lęk. W każdym razie liczne badania potwierdzają, że nasilony lęk występujący podczas klimakterium niekorzystnie wpływa na jakość życia kobiet. Teraz nowe analizy pokazują taki sam związek również u kobiet po menopauzie.
Kiedy ludzie się zakochują, nie tylko doświadczają określonych emocji, ale też w konkretny sposób reaguje na to ich organizm, w tym mózg i serce.
Ciągle docierające do nas nowe wiadomości o koronawirusie sprawiają, że trudno oderwać myśli od pandemii, a niektórzy nieustannie poszukują zaktualizowanych danych, co może prowadzić do narastającego lęku i niepokoju.
Kac oznacza zwykle ból głowy i nudności. Okazuje się jednak, że nadmniar alkoholu skutkuje nie tylko nieprzyjemnymi fizycznymi objawami, ma również związek ze wzrostem lęku i niepokoju.
Stresu nie da się całkowicie wyeliminować z życia, ale warto umieć rozpzonać, kiedy staje się na tyle silny i uporczywy, że zmienia codzienność w walkę o przetrwanie.
Każdy doświadcza lęku czy niepokoju, ale jeśli takie stany emocjonalne się przedłużają, oddziałują zarówno na mentalne, jak i fizyczne samopoczucie. Jednym z ich efektów jest zaburzenie apetytu.
Bożonarodzeniowy sezon znacznie się przesunął i właściwie tuż po wszystkich Wszystkich Świętych w sklepach pojawiają się gwiazdkowe dekorcje. Mogłoby się wydawać, że to dobrze, bo świąteczny nastrój trwa dłużej, ale okazuje się, że zbyt wczesne rozbudzanie ducha Bożego Narodzenia wywołuje lęk i niepokój.
Kłopoty ze snem mają związek z zaburzeniami lękowymi. Im lepszy odpoczynek z kolei, tym niższe ryzyko problemów emocjonalnych.
Badacze odkryli ciekawe mechanizmy dotyczące naszych reakcji na stres, odczuwania niepokoju i umiejętności odprężania się. Niektórzy chętniej pozostają w stanie zmartwienia, osłabiając w ten sposób możliwe rozczarowani.
Bylica pospolita (Artemisia vulgaris) to wieloletnia roślina powszechnie występująca w Europie, Azji i północnej Afryce. Chińczycy od wieków stosują jej suszone liście w termopunkturze, tradycyjnej technice leczenia poprzez oddziaływanie ciepłem na odpowiednie punkty na ciele. Bylica jest też dość powszechnie wykorzystywana jako środek pobudzający trawienie i wspomagający menstruację. Sądzi się, że zioło pomaga również w depresji i łagodzi napięcie.