Kłopoty z zasypianiem wskazują na wyższe ryzyko demencji w późniejszym czasie niż jakiekolwiek inne zaburzenia snu.
Lawendę dodaje się np. do kul do kąpieli czy zmiękczacza do tkanin. Według ekspertów, powinna też znaleźć zastosowanie w placówkach medycznych, bo kiedy znajdujący się w niej związek linalol wykazuje działanie uspokajające, które można wykorzystać do złagodzenia stresu przedoperacyjnego czy zaburzeń lękowych.
Pory roku oddziałują na nasze emocje i życie towarzyskie. Negatywne emocje są bardziej stłumione latem, podczas gdy sezonowe zaburzenia afektywne osiągają najwyższy poziom podczas ciemniejszych miesięcy zimowych.
Empatia to emocjonalna reakcja na trudności, z jakimi zmagają się inni. Motywuje ona do altruistycznych zachowań, czyli pomagania komuś jedynie dla poprawy samopoczucia tego kogoś. Psychologowie doszli do ciekawych wniosków, jeśli chodzi o decyzję o wsparciu innych ludzi - kiedy pomagamy przyjaciołom, kierujemy się empatią, a kiedy krewnym - robimy to ponieważ oczekujemy wzajemności.
Nawyki, takie jak zgrzytanie zębami (bruksizm) towarzyszą zespołowi stresu pourazowego, zaburzeniom obsesyjno-kompulsywnym, czy napadom lęku spowodowanymi stresującymi sytuacjami społecznymi. Bruksizm może skutkować problemami stomatologicznymi.
W związku z pandemią możliwość przemieszczania się została mocno ograniczona i właściwie niewiele jest otwartych miejsc. Mimo to warto nieco dłużej przebywać na zewnątrz. To skutecznie poprawia nastrój w tym trudnym czasie.
Podczas gdy dobry sen stabilizuje emocje, bezsenna noc może wywołać wzrost poziomu lęku nawet o 30 proc.
Spotkania z różnymi członkami rodziny, więcej obowiązków i wyższy stres mogą spowodować, że kompulsywne jedzenie się nasili i można znacznie przybrać na wadze w okresie świątecznym.
Jak ludzie doświadczają czasu w samotności i z innymi? Wyniki nowego badania Uniwersytetu Bar-Ilan ujawniają złożoność doświadczeń ludzi w różnych warunkach społecznych.
Lęk, gniew, rozpacz, to naturalne emocje w stresujących chwilach. W warunkach pandemii jeszcze dodatkowo mogą być nasilone. Stąd uczeni radzą, jak lepiej można je regulować, by nie zniszczyć swojego zdrowia - nie tylko emocjonalnego, ale też fizycznego.
Jedna na cztery osoby deklarowała zmiany w poziomie w spożyciu alkoholu niemal natychmiast po ogłoszeniu konieczności pozostawania w domu z powodu pandemii koronawirusa, mówią uczeni z Washington State University.
Japońska herbata Matcha zyskuje na popularność na całym świecie. W rodzimym kraju ma ona już długą historię zastosowań do różnych celów leczniczych, choć wiele z ich nie ma jeszcze naukowego potwierdzenia. Dowiedziono jednak, że Matcha wykazuje działanie osłabiające niepokój.
Jak wynika z nowych badań, osoby, którym udało się wyleczyć z Covid-19, mogą doświadczać objawów, które wskazują na zespół stresu pourazowego (post-traumatic stress disorder, PTSD).
Obgryzanie paznokci zwykle zaczyna się w dzieciństwie i może trwać w dorosłych latach, a skutki uboczne tego mogą mieć nie tylko kosmetyczny wymiar, mówią dermatolodzy.
Wydaje się, że zaburzenia lękowe są związane z kilkoma problemami fizycznymi, takimi jak: choroby tarczycy, choroby układu oddechowego, zapalenie stawów i migrenowe bóle głowy.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem