Pomarańcze silnie kojarzą się w Polsce z Bożym Narodzeniem, zarówno jako owoce, które stanowią część deseru, jak i element świątecznych ozdób. Nie wyrzucaj ich skórek - mogą mieć wiele ciekawych zastosowań
Ludzie, którzy często się śmieją w codziennym życiu, mogą być lepiej przygotowani do radzenia sobie ze stresującymi wydarzeniami, mówią eksperci z Uniwersytetu w Bazylei.
W przypadku lęku napadowego psychoterapia przynosi dobre rezultaty i jej efekty są trwałe, mówią eksperci z Uniwersytetu w Lund w Szwecji.
Wiele osób prawdopodobnie doświadczyło problemów ze snem z powodu pandemii COVID-19. Jak odkryli uczeni z Washington State University, stres, lęk i depresja podczas pierwszych kilku tygodni pandemii wiązały się z niższą jakością snu i spowodowały, że odpoczynek był krótszy niż zwykle.
Odkryto skład chemiczny rośliny stosowanej w tradycyjnej medycynie chińskiej od 2000 lat - tarczycy bajkalskiej. Okazuje się, że zioło to może pomóc w leczenie rozmaitych dolegliwości.
Aktywności na świeżym powietrzu, wśród przyrody, skutecznie poprawiają zdrowie psychiczne, w tym także osobom, które wcześniej zmagały się z problemami psychicznymi.
Życie to seria wyborów. Każdorazowo, gdy podejmujesz decyzję, istnieje możliwość, że sprawy nie potoczą się zgodnie z oczekiwaniami (to ryzyko) lub stanie się coś złego (to strata). Niechęć do podejmowania ryzyka i doświadczenia straty mają przemożny wpływ na to, jak podejmujemy decyzje.
Uczucie niepokoju może kierować naszą uwagę i pamięć na to, co nadprzyrodzone, np. bogów, mówią uczeni z University of Otago.
Zazwyczaj o stresie i lęku myśli się jako o negatywnych doświadczeniach, jakkolwiek jednak mogą osiągać niebezpieczny poziom, psychologowie od dawna wiedzą, że nie tylko nie da się ich uniknąć, ale i często odgrywają pomocną rolę w codziennym życiu.
Wiele osób doświadczyło zaburzeń snu w związku z pandemią COVID‑19. Uczeni z Washington State University pokazali, że stres, lęk i objawy depresji podczas pierwszych kilku tygodni pandemii wiązały się z krótszym snem i jego niższą jakością.
Kłopoty z zasypianiem wskazują na wyższe ryzyko demencji w późniejszym czasie niż jakiekolwiek inne zaburzenia snu.
Lawendę dodaje się np. do kul do kąpieli czy zmiękczacza do tkanin. Według ekspertów, powinna też znaleźć zastosowanie w placówkach medycznych, bo kiedy znajdujący się w niej związek linalol wykazuje działanie uspokajające, które można wykorzystać do złagodzenia stresu przedoperacyjnego czy zaburzeń lękowych.
Pory roku oddziałują na nasze emocje i życie towarzyskie. Negatywne emocje są bardziej stłumione latem, podczas gdy sezonowe zaburzenia afektywne osiągają najwyższy poziom podczas ciemniejszych miesięcy zimowych.
Empatia to emocjonalna reakcja na trudności, z jakimi zmagają się inni. Motywuje ona do altruistycznych zachowań, czyli pomagania komuś jedynie dla poprawy samopoczucia tego kogoś. Psychologowie doszli do ciekawych wniosków, jeśli chodzi o decyzję o wsparciu innych ludzi - kiedy pomagamy przyjaciołom, kierujemy się empatią, a kiedy krewnym - robimy to ponieważ oczekujemy wzajemności.
Nawyki, takie jak zgrzytanie zębami (bruksizm) towarzyszą zespołowi stresu pourazowego, zaburzeniom obsesyjno-kompulsywnym, czy napadom lęku spowodowanymi stresującymi sytuacjami społecznymi. Bruksizm może skutkować problemami stomatologicznymi.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem