Uczeni znaleźli zaskakującą korelację. Gdy mężowie przechodzą na emeryturę, ich żony doznają objawów depresji...
Gdy następnym razem zechcesz coś przekąsić, zapytaj się, czy naprawdę jesteś głodny/a. Okazuje się, że ocena tego wcale nie jest taka prosta...
Istnieje związek pomiędzy poziomem hormonu stresu i osłabieniem pamięci krótkoterwałej u osób w wieku powyżej 65 lat, informują uczeni z University of Iowa.
Zamartwianie się o swoje zdrowie spowoduje, że nie staniemy się zdrowsi, wręcz przeciwnie - zwiększa ryzyko pogłębiania się chorób. Wiadomo, że trudno jest się nie martwić, gdy ma się świadomość choroby serca lub innej poważnej dolegliwości, takiej jak cukrzyca. Co robić w takiej sytuacji? Medytować.
Strach przed śmiercią jest powszechny i odczuwany naturalnie. Jeśli jednak lęk tego rodzaju nie pozwala normalnie funkcjonować i zaburza postrzeganie rzeczywistości, zwany jest tanatophobią (thanatos - śmierć; phobos - strach). Wyróżniono też nekrofobię, tj. chorobliwy lęk przed osobami umierającymi i zmarłymi.
Zaburzenie lękowe uogólnione to poważna choroba i warto dowiedzieć się, jakie są jej symptomy i jak ją leczyć.
Codzienna medytacja może pomóc przy stanach lękowych, depresji w bólu.
Jak wynika z danych WHO, aż 15 proc. osób w wieku powyżej 60 lat cierpi na jakieś zaburzenie psychiczne.
Słowo „stres" pojawia się w codziennym słowniku bardzo wielu z nas. Doznawanie stresu to nieodłączny element życia każdego człowieka. I choć zdecydowanie wolelibyśmy funkcjonowanie pozbawione tego czynnika, stres ma również znaczenie pozytywne - pewien jego poziom aktywizuje do działania, pomaga się skoncentrować i ułatwia podejmowanie decyzji. Jednakże długotrwałe wystawienie na stres prowadzi do wyczerpania organizmu, osłabienia go, a w konsekwencji do wielu schorzeń i dolegliwości.
Ostatnie „fale" lata, powrót z wakacji, zmniejszona ilość światła słonecznego i nadmiar kofeiny mogą wywoływać pewne napięcie i intensyfikację uczucia niepokoju. Pogorszenie nastroju i napady lękowe może intensyfikować choroba, przebyty uraz, a także niedobory dietetyczne. Te ostatnie najłatwiej zwalczyć - proponujemy cztery naturalne produkty, które pomogą odzyskać dobry humor.
Nie możesz spać? Obwiniaj partnera. Nie tego jednak, który chrapie, ale tego, którego obok ciebie nie ma... Według naukowców z Uniwersytetu w Pittsburghu osoby, które nie mogą zasnąć lub mają niespokojny sen przekładając się z boku na bok, mogą doświadczać takich problemów, ponieważ łóżko ich jest puste...
Wielu z nas dostarcza ją sobie codziennie popijając poranną kawę. Mowa o kofeinie, substancji która zrobiła niesamowitą karierę ze względu na swe różnorodne właściwości. Mimo powszechnego jej spożycia jednak, kilku rzeczy z pewnością o niej nie wiedzieliście, oto zatem kilka mniej znanych faktów.
Odkryto nową potencjalną strategię w leczeniu lęku. Modyfikowane chemicznie inhibitory enzymu COX-2 naturalnie aktywują naturalne endokannabinoidy u myszy bez skutków ubocznych dla przewodu pokarmowego.
Zmierzono przepływ krwi w mózgu kobiet podczas orgazmu i okazało się, że szczytowanie aktywuje cały mózg, podczas gdy „ćwiczenia mentalne" (np. rozwiązywanie sudoku) zwiększają aktywność jedynie jego określonych obszarów.
Badania wykazały, że młodzi ludzie, których cechuje większa otwartość i stabilność emocjonalna, są szczęśliwsi w późniejszym życiu.