Trening uważności może doprowadzić do doświadczenia odcieleśnienia i jedności - tak zwanych odmiennych stanów świadomości. Takie doświadczenia mogą być bardzo pozytywne, nie zawsze jednak tak się dzieje.
Kiedy jesteśmy zestresowani, wielu z nas sięga po niezdrową żywność. Jednak nowe badania na Uniwersytecie Colorado Boulder sugerują, że ta strategia może przynieść skutek odwrotny do oczekiwanego.
Empatia to emocjonalna reakcja na trudną sytuację innych. Wiąże się z zachowaniami altruistycznymi, tj. pomaganiem komuś wyłącznie w dla poprawy dobrostanu tej osoby. Jeśli na przykład widzimy ludzi znajdujących się w tarapatach, odczuwamy te same emocje, a to może skłonić nas do udzielenia im pomocy. Okazuje się jednak, że relacja między empatią i altruizmem jest złożona: kiedy pomagamy przyjaciołom w potrzebie, kieruje nami uczucie empatii, a pomagając krewnym, robimy to, ponieważ oczekujemy wzajemności.
Relaks powinien być dobry dla ciała i duszy, ale osoby cierpiące na stany lękowe mogą aktywnie unikać poczucia zrelaksowania i ciągle się martwić, aby uniknąć skokowego nasilenia niepokoju, jeśli wydarzy się coś złego.
Amerykanie w średnim wieku (45-65 lat) częściej zmagają się z samotnością niż ich rówieśnicy z Europy.
Produkty z konopi indyjskich bogate w nieodurzający związek CBD mogą tłumić stany lękowe lepiej niż produkty zawierające THC - i to bez potencjalnych skutków ubocznych.
Kiedy się starzejemy, stajemy się bardziej stabilni emocjonalnie. A to przekłada się na dłuższe, bardziej produktywne życie, które daje więcej korzyści niż problemów, mówią eksperci.
Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Bath sugeruje, że dla osób, które chcą rozpocząć rok 2024 z nowym planem, aby poczuć się sprawniejszymi i szczęśliwszymi, kluczem do sukcesu może być połączenie praktyki uważności z ćwiczeniami.
Zajmowanie się różnorodnymi aktywnościami może wywoływać zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje, a część tych zależności ma związek z wiekiem.
Nawet godzinę po zatrzymaniu akcji serca niektórzy pacjenci, którzy powrócili do żywych dzięki resuscytacji krążeniowo-oddechowej (CPR), mieli wyraźne wspomnienia doświadczenia śmierci, a ich aktywność mózgowa, gdy byli nieprzytomni, miała związek z myślami i pamięcią.
Podobnie jak wszyscy inni, osoby cierpiące na napady lękowe (ataki paniki) doświadczają w swoim życiu prawdziwego stresu. Bywa, że muszą zmienić pracę, czy kłócą się ze swoimi współmałżonkami. Teraz sprawdzono, w jaki sposób stres wpływa na objawy paniki i okazuje się, że określone rodzaje stresujących wydarzeń życiowych powodują stopniowe narastanie objawów zaburzeń w kolejnych miesiącach, a nie natychmiastowe nasilenie.
Głóg to kwitnący krzew z rodziny różowatych. Jego liście, owoce i kwiaty są używane jako lekarstwo. Zawierają substancje zwane flawonoidami, które mają działanie przeciwutleniające. Głóg może poprawiać krążenie krwi i osłabiać czynniki chorób serca oraz m. in. zmniejszać niepokój.
Każdy ma jakiś sposób na to, by polepszyć sobie nastrój, np. dobry film lub kawałek czekolady. Zamiast jednak skupiać się na poprawieniu własnego samopoczucia, można dobrze życzyć innym i osiągnąć taki sam efekt.
Medytacja uważności jest coraz popularniejszą strategią w walce z lękiem. Teraz odkryto fizjologiczny dowód na to, że jest skuteczna w jego osłabianiu.
Sztuka może pozytywnie wpływać na nasz nastrój. Czy działa to jednak również wtedy, gdy oglądamy obrazy na ekranie? Międzynarodowy zespół badawczy postanowił to sprawdzić.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem