Percepcja bólu może się znacznie różnić. Czasami odczuwamy ból bardziej intensywnie niż można by oczekiwać z powodu urazu lub dolegliwości fizycznej, ale możemy odczuwać go mniej intensywnie w innych podobnych przypadkach. Ta zmienność wskazuje, że nasza percepcja bólu jest w dużym stopniu zależna od naszych oczekiwań i niepewności.
Dorośli, u których zdiagnozowano zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), mogą żyć krócej, wynika z pierwszego na świecie badania prowadzonego przez naukowców z University College London.
Pandemia Covid-19 spowodowała również nasilenie częstości chorób psychicznych. Około miliarda ludzi na całym świecie cierpi na różne schorzenia tego typu. Teraz uczeni z Korei i USA opracowali technologię, która wykorzystuje dane biometryczne zbierane za pomocą urządzeń przenośnych, aby przewidzieć nastrój i możliwość wystąpienia objawów depresji w kolejnym dniu.
Osoby z łagodnym urazem mózgu, które otrzymały poranną terapię światłem niebieskim, mogą doświadczyć zmniejszenia nasilenia depresji i innych objawów wstrząsu mózgu.
Im dłużej dana osoba sprawuje opiekę na kimś bliskim tym silniej zmniejsza się jego/jej poczucie dobrostanu.
Dźwięki wytwarzane przez ruch pojazdów, mogą osłabiać pozytywny wpływ krajobrazów dźwiękowych przyrody na poziom stresu i niepokoju ludzi.
W Wielkiej Brytanii opracowano Green Social Prescribing, czyli praktykę wspierania osób z problemami ze zdrowiem psychicznym za pomocą aktywności na łonie natury. Skierowania zazwyczaj pochodzą od lekarzy rodzinnych, zespołów zdrowia psychicznego lub pracowników socjalnych, ale ludzie mogą również zgłaszać się sami. Istnieje wiele różnych rodzajów działań i terapii tego rodzaju, w tym ochrona środowiska, ogrodnictwo ćwiczenia lub terapie słowne na świeżym powietrzu.
Podtrzymywanie nadziei wydaje się być bardziej skuteczne niż uważność w pomaganiu ludziom w radzeniu sobie ze stresem i pozostawaniu zaangażowanym zawodowo w okresach przedłużającego się stresu. Okazuje się, że istotne znaczenie ma umiejętność patrzenia w przyszłość, a nie życia „tu i teraz" w trudnych czasach.
Wśród osób, które mają tętniaki (osłabione obszary naczyń krwionośnych mózgu), ryzyko rozwoju zaburzeń psychicznych jest wyższe niż wśród rówieśników bez tętniaków.
Mniej znany kannabinoid o nazwie kannabigerol (Cannabigerol, CBG), skutecznie zmniejszył niepokój bez odurzenia typowego dla całej rośliny konopi. Może też nawet mieć pewne efekty poprawiające pamięć.
Trening uważności może doprowadzić do doświadczenia odcieleśnienia i jedności - tak zwanych odmiennych stanów świadomości. Takie doświadczenia mogą być bardzo pozytywne, nie zawsze jednak tak się dzieje.
Kiedy jesteśmy zestresowani, wielu z nas sięga po niezdrową żywność. Jednak nowe badania na Uniwersytecie Colorado Boulder sugerują, że ta strategia może przynieść skutek odwrotny do oczekiwanego.
Empatia to emocjonalna reakcja na trudną sytuację innych. Wiąże się z zachowaniami altruistycznymi, tj. pomaganiem komuś wyłącznie w dla poprawy dobrostanu tej osoby. Jeśli na przykład widzimy ludzi znajdujących się w tarapatach, odczuwamy te same emocje, a to może skłonić nas do udzielenia im pomocy. Okazuje się jednak, że relacja między empatią i altruizmem jest złożona: kiedy pomagamy przyjaciołom w potrzebie, kieruje nami uczucie empatii, a pomagając krewnym, robimy to, ponieważ oczekujemy wzajemności.
Relaks powinien być dobry dla ciała i duszy, ale osoby cierpiące na stany lękowe mogą aktywnie unikać poczucia zrelaksowania i ciągle się martwić, aby uniknąć skokowego nasilenia niepokoju, jeśli wydarzy się coś złego.
Amerykanie w średnim wieku (45-65 lat) częściej zmagają się z samotnością niż ich rówieśnicy z Europy.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem