Ból dolnej części pleców jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności na świecie i jedną z najpowszechniejszych dolegliwości.
Niepełnosprawność ruchowa każe patrzeć na świat zupełnie inaczej. Mimo zmian, które zachodzą w przepisach, ciągle jeszcze w wielu miejscach świat osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się, to świat barier. Niektóre z nich znajdują się w najbliższym otoczeniu, uniemożliwiając pełne korzystanie nawet z własnego domu.
Nie jest przesadą ciągłe mówienie o konieczności podejmowania wysiłku fizycznego dla dobrego zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia przypomina, że w efekcie braku aktywności co roku umiera milion osób w Europie.
Kazimierz Niemierka, rocznik 1940, urodził się na Podlasiu. Jest doktorem nauk o kulturze fizycznej, absolwentem wrocławskiej AWF, honorowym obywatelem Wałbrzycha, dyplomowanym masażystą, ratownikiem WOPR, posiadaczem patentu sternika, poetą, wolontariuszem… W życiorysie ma też inne aktywności.
Corocznie 3 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu. Celem Dnia jest podniesienie świadomości ogółu społeczeństwa na temat chorób uszu i utraty słuchu oraz profilaktyki problemów ze słuchem.
Wysokie dawki witaminy D mogą pomóc w regulacji nadaktywnej odpowiedzi immunologicznej u ludzi ze stwardnieniem rozsianym (multiple sclerosis, MS).
Zolpidem, jeden z leków na bezsenność, może pomóc pacjentom po udarze szybciej wrócić do zdrowia.
Osoby starsze także powinny prowadzić zdrowy tryb życia, aby móc liczyć na dobre samopoczucie. Nie wolno „spocząć na laurach". Aktywność w młodszym wieku nie daje profitów „na zawsze" - trzeba dbać o siebie przez cały czas.
29 października obchodziliśmy Światowy Dzień Udaru Mózgu promowany przez World Stroke Organization.
Lato to czas, kiedy staramy się być bardziej aktywni i chętniej spędzamy czas wolny na świeżym powietrzu, ciesząc się urokami słońca. Nie wszyscy jednak mogą swobodnie korzystać z wakacyjnej aury. Osoby cierpiące na łuszczycę, często żyją w poczuciu skrępowania z powodu zmian na skórze i nie mogą w pełni czuć się „zwyczajnie aktywnymi” w trakcie najcieplejszych miesięcy w roku. W takich momentach często potrzebują wsparcia i akceptacji. Między innymi z myślą o nich powstała wyjątkowa, ogólnopolska inicjatywa „Zwyczajnie Aktywni”, która realizowana jest już po raz trzeci.
Dobra wiadomość z Włoch dla osób zagrożonych chorobą Parkinsona: dzięki rewolucyjnej technice stymulacji bezprzewodowej można zdalnie włączać i wyłączać komórki nerwowe. Nowa terapia daje nadzieje na dobre efekty leczenia i jest niemal bezinwazyjna.
Szok, żal i przygnębienie – to pierwsze uczucia towarzyszące osobom, które w wyniku wypadku drogowego utraciły sprawność fizyczną. W ślad za nimi idzie dezorganizacja dotychczasowego życia. Zmierzenie się z niepełnosprawnością i dostosowanie do odmienionej rzeczywistości jest długotrwałe i wymaga wsparcia.
Bono, wokalista i lider grupy rockowej U2 skończył 65 lat. Zupełnie jednak nie zamierza zwolnić tempa. Artysta, który w ubiegłym roku przeżył poważny wypadek na rowerze, ponownie wsiadł na dwa kółka.
Na zaburzenia psychiczne cierpi 165 milionów Europejczyków. Z szacunków wynika, że liczba pacjentów ma wzrastać...
Amerykańscy uczeni odkryli związki, które zatrzymują produkcję białka o nazwie beta amyloid, substancji mającej udział w rozwoju choroby Alzheimera.