Zazwyczaj babcie i dziadkowie bardzo cenią sobie czas spędzany z wnukami. Okazuje się jednak, że mogą liczyć nie tylko na emocjonalne korzyści z budowania relacji z najmłodszymi w rodzinie - ustalono, że opieka nad wnukiem zmniejsza ryzyko demencji.
Depresja oznacza utratę wszelkiej radości życia i problemy z normalnym codziennym funkcjonowaniem. Jej efekty są jednak obserwowane nie tylko na poziomie psychicznym, zostawia też fizyczne ślady w postaci zmiany struktur w mózgu, mówią brytyjscy uczeni.
Starość często oznacza osłabienie zdolności fizycznych, a także trudności w chodzeniu i problemy poznawcze. Da się jednak temu zaradzić poprzez określone wybory stylu życia - trzeba ćwiczyć, stosować zdrową dietę i medytować, a wówczas można liczyć na przedłużoną młodość.
Osoby starsze, które rezygnują z wysiłku fizycznego, są znacznie bardziej narażone na wcześniejszą niepełnosprawność i krótsze życie - takie wnioski płyną z najnowszych badań.
Skutki udaru często są bardzo poważne i mogą oznaczać trwałą niepełnosprawność. Kiedy się pojawia, bardzo ważna jest jak najszybsza reakcja i wezwanie profesjonalnej pomocy medycznej: im szybsze działanie, tym większe sznase na ograniczenie efektów udaru. Teraz odkryto, że jad najbardziej śmiercionośnego pająka australijskiego może być pomocny w opracowaniu pierwszego na świecie leczenia uszkodzeń mózgu po udarze.
Wiadomo, że otyli ludzie częściej chorują na serce. Okazuje się jednak, że osoby cierpiące na depresję także mają znacznie wyższe ryzyko problemów z układem krążenia.
Aktywni fizycznie ludzie starsi mają niższe ryzyko zachorowania na różne choroby, ale i szybciej wracają do zdrowia.
Palenie papierosów oznacza znacznie szybsze pojawienie się oznak starości oraz wiąże się z rozwojem licznych chorób. Do długiej listy problemów zdrowotnych związanych z paleniem należy dodać znacznie wyższe ryzyko krwotoku w mózgu.
Toyota testuje roboty, które mogłyby pomagać ludziom starszym w codziennym funkcjonowaniu.
Na całym świecie co roku 10 procent ludzi doświadcza zatrucia pokarmowego. Najbardziej zagrożone są małe dzieci oraz osoby z krajów najuboższych.
Ból dolnej części pleców jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności na świecie i jedną z najpowszechniejszych dolegliwości.
Niepełnosprawność ruchowa każe patrzeć na świat zupełnie inaczej. Mimo zmian, które zachodzą w przepisach, ciągle jeszcze w wielu miejscach świat osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się, to świat barier. Niektóre z nich znajdują się w najbliższym otoczeniu, uniemożliwiając pełne korzystanie nawet z własnego domu.
Nie jest przesadą ciągłe mówienie o konieczności podejmowania wysiłku fizycznego dla dobrego zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia przypomina, że w efekcie braku aktywności co roku umiera milion osób w Europie.
Kazimierz Niemierka, rocznik 1940, urodził się na Podlasiu. Jest doktorem nauk o kulturze fizycznej, absolwentem wrocławskiej AWF, honorowym obywatelem Wałbrzycha, dyplomowanym masażystą, ratownikiem WOPR, posiadaczem patentu sternika, poetą, wolontariuszem… W życiorysie ma też inne aktywności.
Corocznie 3 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu. Celem Dnia jest podniesienie świadomości ogółu społeczeństwa na temat chorób uszu i utraty słuchu oraz profilaktyki problemów ze słuchem.