Ekspozycja na działanie długofalowego czerwonego światła skutkuje niższymi wskaźnikami powstawania zakrzepów krwi, które mogą powodować zawały serca, uszkodzenia płuc i udary - mówią eksperci z University of Pittsburgh School of Medicine.
Lek rozpuszczający skrzepy - alteplaza - poprawił powrót do zdrowia pacjentów po udarze niedokrwiennym o ponad 50 proc., nawet jeśli został podany do 24 godzin po wystąpieniu objawów.
Psychoterapia jest skuteczna, pomaga zmniejszyć ogólne zapotrzebowanie na usługi zdrowotne i przynosi długoterminowe korzyści zdrowotne, mówią eksperci zs American Psychological Association. Jednak jej stosowanie w leczeniu osób z problemami psychicznymi i behawioralnymi zmniejszyło się w ciągu ostatniej dekady, podczas gdy stosowanie leków w celu rozwiązania takich problemów wzrosło.
Zatwierdzony niedawno w USA lek do zapobiegania migrenie może zacząć działać natychmiast. Chodzi o atogepant, który jest antagonistą receptora peptydu związanego z genem kalcytoniny (CGRP) przyjmowanym doustnie.
Nieznacznie otyłe osoby mają mniejsze ryzyko trwałej niepełnosprawności po udarze. To kolejny element paradoksu otyłości, czyli takich aspektów nadmiernej wagi, które wydają się mieć ochronny wpływ na zdrowie.
Picie kawy lub herbaty może wiązać się z niższym ryzykiem udaru i demencji.
Osoby, u których zdiagnozowano stan przedcukrzycowy, mogą zmniejszyć długoterminowe ryzyko śmierci i powikłań zdrowotnych związanych z cukrzycą, jeśli dzięki diecie i ćwiczeniom opóźnią wystąpienie cukrzycy o kilka lat.
Szacuje się, że do 2050 roku prawie miliard ludzi będzie cierpiało na chorobę zwyrodnieniową stawów, najczęstszą postać zapalenia stawów. Obecnie zmaga się z nią aż 15 proc. osób w wieku powyżej 30 lat.
Migrena może wpływać na wiele aspektów życia, ale mniej wiadomo na temat tego, jak poczucie piętna związanego z chorobą oddziałuje na jakość życia. Okazuje się, że w przypadku osób cierpiących na migrenę piętno to oznacza większą niepełnosprawność, większe obciążenie chorobami i niższą jakość życia.
Z badań wynika, że osoby, które mają wyższy poziom wykształcenia, wolniej się starzeją i żyją dłużej w porównaniu z tymi, które uczyły się krócej.
Sprawdzono, jaki jest związek używaniem leków przeciwnadciśnieniowych a rozwojem otępienia u osób starszych.
Osoby z uporczywym bólem pleców lub uporczywym bólem głowy są dwukrotnie bardziej narażone na oba schorzenia, mówią medycy University of Warwick.
Sprawdzono wpływ kilkunastu różnych rodzajów ćwiczeń na zmniejszenie ryzyka niepełnosprawności w wykonywaniu codziennych czynności u starszych kobiet. Okazuje się, że taniec jest tu skuteczny.
Żadna ilość zanieczyszczeń w powietrzu nie jest dobra dla mózgu, ale pożary lasów i emisje substancji pochodzących z rolnictwa mogą stanowić szczególnie toksyczne zagrożenie dla zdrowia poznawczego, ostrzegają eksperci z University of Michigan.
Osoby, u których zdiagnozowano chorobę afektywną dwubiegunową, schizofrenię lub zaburzenie schizoafektywne, mogą mieć wyższe ryzyko chorób układu krążenia w młodszym wieku w porównaniu z ludźmi wolnymi od poważnych chorób psychicznych.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem