25 kwietnia 2007 roku przed Parlamentem w Strasburgu stanęła trzydziestotonowa ciężarówka, stanowi ona ruchomą wystawę na temat dyskryminacji opartej na rasie, płci, wieku, niepełnosprawności i orientacji seksualnej. W ciągu siedmiu miesięcy samochód przejedzie przez 21 krajów, pokona trasę o długości ponad 18 000 kilometrów.
Choć w kraju trwa polityczna burza, wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się w ubiegłym tygodniu za przyjęciem projektu noweli Kodeksu pracy dot. telepracy. Ma ona określić m. in. sposoby zatrudniania telepracowników, ich prawa i obowiązki pracodawcy. W Sejmie miało już miejsce drugie czytanie projektu zmian.
Jednym z warunków rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych mających różnego rodzaju trudności w przemieszczaniu się, jest umożliwienie tym osobom dostępu m.in. do zakładu pracy, szkoły, placówek służby zdrowia (w tym na zabiegi rehabilitacyjne), urzędów, placówek kulturalno - oświatowych i innych jednostek.
Pod numerem telefonu 0-800-53-33-35 wszyscy zainteresowani mogą uzyskać informacje przydatne osobom niepełnosprawnym. Wśród najczęściej zadawanych pytań dominują te, które dotyczą kryteriów udziału w programach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, dofinansowań do wynagrodzeń zatrudnionych osób niepełnosprawnych oraz ogólnych uprawnień osób niepełnosprawnych.
Z badań przeprowadzonych na zlecenie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wynika, że pracodawcy w Polsce doceniają umiejętności niepełnosprawnych i rozumieją ideę ich aktywizacji zawodowej. Rzadko ich jednak zatrudniają jako powód wskazując bariery techniczne.
Od 2004 roku Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, przy współpracy z Państwowym Funduszem Osób Niepełnosprawnych, Instytutem im. Adama Mickiewicza, Telewizją Polską S.A. oraz Urzędem Miasta Krakowa, organizuje Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać mimo wszystko”. W tym roku odbędą się one 16 i 17 czerwca.
Labrador jako pies przewodnik nie tylko jest przyjacielem niewidomego, ale także zastępuje mu oczy: pomaga wsiąść do autobusu, wskazuje schody, drzwi, krawężniki. Rocznie w naszym kraju szkolonych jest ok. 10 psów, które mogą nieść pomoc tym osobom, podczas gdy w innych krajach Europy liczba ta jest zdecydowanie większa.
Miesięcznik „Twój Styl” ogłosił wyniki konkursu na Kobietę Roku 2006. Została nią Anna Dymna – aktorka, założycielka fundacji „Mimo Wszystko”, której przesłaniem jest wyrównywanie szans pomiędzy niepełnosprawnymi i zdrowymi.
Na Uniwersytecie Stanforda opracowano technologię, która pozwoli na sterowanie komputerem bez pomocy myszy, prawie wyłącznie za pomocą ruchów gałek ocznych.
Ministerstwo Informacji i komunikacji Południowej Korei wypróbowało system o nazwie U-Healthcare Sernice mający na celu kompleksową opiekę nad osobami w sędziwym wieku i niedołężnymi.
Organizacje broniące interesów emerytów, w tym jedna z najbardziej znanych, "Help the Aged" potępiły zmiany w postaci dodatkowych opłat do drugiej sztuki bagażu zaplanowane przez British Airways jeszcze w tym miesiącu.
Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego otrzymali przyznawaną co roku nagrodę Benemerenti „za dawanie świadectwa prawdzie i sprawiedliwości”. Uroczystość przekazania nagród odbyła się Katedrze Wojska Polskiego w Warszawie.
Anna Dymna ma na swoim koncie ogrom ról teatralnych i filmowych, najpopularniejsze polskie filmy i seriale nie mogły obyć się bez jej udziału, wciąż jest aktywna zawodowo, ale jedna z głównych ról, w jakich obecnie występuje, to prowadzenie akcji charytatywnych mających na celu niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym oraz ich integrację ze społeczeństwem.
Wystawa „Miasta bez barier - 2006”, trwająca do 16 grudnia, podsumowuje realizowany na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej program „Projektowanie przestrzeni wspólnej”. Projekt ma na celu uczulenie przyszłych architektów na potrzeby osób niepełnosprawnych ruchowo.
Seniorzy zamieszkujący Pensylwanię, a także obywatele tego stanu mający problemy z poruszaniem się z powodu kalectwa, będą wkrótce mogli korzystać ze specjalnie zorganizowanego dla nich transportu. Według władz 55 hrabstw otrzyma łączną kwotę 6,8 milionów dolarów na usprawnienie komunikacji mającej służyć wymienionym wyżej osobom.