Dla osób niepełnosprawnych i niedołężnych proste czynności bywają nie lada zadaniem. Niektóre przedsięwzięcia wydają się wręcz niebotyczne, zwłaszcza, że w naszym kraju liczne instytucje wciąż nie są przystosowane dla osób mających problemy z poruszaniem się. Podobnie dzieje w naszych domach, z czasem osobom sędziwym coraz trudniej jest poruszać się po własnym mieszkaniu. Tymczasem, nawet niewielkie zmiany mogą stanowić ważny element praktyczny i decydować o bezpieczeństwie – poniżej przestawiamy rozwiązania ułatwiające poruszanie się po łazience.
Zdecydowana większość osób niepełnosprawnych pozostaje poza rynkiem pracy, mimo uruchomienia wielu programów mających na celu ich aktywizację zawodową - wynika z kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli. Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych zainicjował wprawdzie kampanię mającą zwiększyć zatrudnienie tych osób w administracji publicznej, ale nie przyniosła ona dotychczas znaczących efektów.
Od czerwca 2010 r. strony internetowe urzędów publicznych muszą być dostępne dla osób niepełnosprawnych - informuje Departament Społeczeństwa Informacyjnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W życie wchodzi nowelizacja Ustawy o informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne.
Najwyższa Izba Kontroli (NIK) zbadała działalność i finanse w 20 placówkach ZAZ (Zakład Aktywności Zawodowej), które zatrudniają łącznie 718 osób niepełnosprawnych w celu przygotowania ich do życia i pracy w otwartym środowisku. Niestety, ani jedna z placówek nie uzyskała oceny pozytywnej, we wszystkich znaleziono nieprawidłowości.
Poseł PiS Jarosław Rusiecki wysłał do ministra sprawiedliwości pismo, w którym dowodzi, że obowiązujące przepisy dyskryminują osoby poruszające się na wózkach. Jego zdaniem za poruszanie się po pijanemu wózkiem inwalidzkim grozi więzienie i utrata prawa jazdy, tak samo jak za jazdę rowerem - informuje serwis tvp.info.
Rozpoczęły się kolejne kampanie, które mają zaktywizować zawodowo osoby niepełnosprawne i pomóc im w poszukiwaniu pracy. Przedsięwzięcia promują infolinię 0801 801 015 i Centra Integracja, prowadzone dla osób z niepełnosprawnością przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.
Już po raz trzeci w Poznaniu odbyło się uroczyste przekazanie szczeniąt rasy labrador w ramach programu „Pomóżmy razem”. Po odpowiednich szkoleniach prowadzonych przez Fundację Labrador psy te będą pomagać w pokonywaniu przeszkód osobom niewidomym.
Powołany przez Fundację „Seniorzy Seniorom” Instytut Turystyki i Kultury prowadzi ogólnopolską akcję promującą turystyczne atrakcje Polski wśród osób niepełnosprawnych. Akcja, która jest adresowana do polskich i zagranicznych niepełnosprawnych turystów, nosi nazwę „Accessible Poland”.
Problematyka seksualności należy do dziedzin postponowanych przez medycynę w Polsce. Dlatego, m. in. Fundacja Promocji Zdrowia Seksualnego zainicjowała trwającą od kwietnia kampanię „Ogólnopolski Program Zdrowia Seksualnego”. Organizatorzy mają nadzieję, że uda im się uświadomić zarówno lekarzom, jak i całemu społeczeństwu, iż zaburzenia zdrowia seksualnego mają niebagatelny wpływ na większość sfer naszego życia, m. in. kondycję fizyczną, zdrowie psychiczne, a także relacje społeczne.
Co cztery lata odbywa się wielkie święto sportu – Igrzyska olimpijskie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że każdorazowo zaraz po tych zawodach odbywają się niemniej ekscytujące Igrzyska paraolimpijskie. Paul McCartney wsparł kampanię społeczną mającą na celu popularyzację Paraolimpiady oraz zachęcenie wsparcia finansowego tego przedsięwzięcia.
Jaki portret niepełnoprawnych wyłania się z mediów? Jak media ich postrzegają i jaki ich wizerunek propagują? Na pytania tego rodzaju odpowiada książka Bartosza Szpurka, dziennikarza „Dzień Dobry TVN”, „Niepełnosprawni w środkach społecznego przekazu".
Forum Inicjatyw Kulturalnych w Rudzie Śląskiej wraz z Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej organizują konkurs fotograficzny pn. "Niepełnosprawni w regionie".
Dyskryminacja ze względu na wiek, płeć czy stan zdrowia jest istotnym problemem na polskim rynku pracy. Najbardziej pokrzywdzone grupy społeczne to osoby starsze i niepełnosprawne - takie wyniki przyniósł sondaż przeprowadzony w 2007 r. przez portal www.pracuj.pl, w ramach II edycji akcji „Pracodawcy dla aktywizacji”, która miała zachęcić pracodawców do otwarcia się na różne grupy społeczne.
Otwartość na zatrudnianie niepełnosprawnych pracowników i tworzenie im jak najlepszych warunków do pracy – to główne kryteria w rozstrzygniętym właśnie konkursie dla pracodawców „W pełni zaradni”.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski w liście skierowanym do minister pracy Jolanty Fedak skrytykował obowiązującą od 1 stycznia tego roku nowelizację ustawy likwidującą dofinansowanie do zatrudnienia osób niepełnosprawnych, które mają ustalone prawo do emerytury.