Bycie niezależnym to dla osób z ograniczeniami ruchowymi bardzo ważny aspekt codziennej egzystencji. Autonomii sprzyja mobilność, która umożliwia samodzielne przemieszczanie się oraz swobodne uczestnictwo w życiu społecznym i zawodowym. Jakie wymagania stawia się przed osobą niepełnosprawną za kierownicą, jakie ma prawa oraz z jakich udogodnień może korzystać?
O tym, jak ważnym elementem w aranżacji łazienki jest funkcjonalność zastosowanych rozwiązań, wiedzą w szczególności seniorzy i osoby zmagające się z ograniczoną sprawnością ruchową. W tym przypadku komfort utożsamiany jest przede wszystkim z bezpieczeństwem, samodzielnością i brakiem barier. Radzimy, jak zaaranżować łazienkę uwzględniającą potrzeby osób starszych i niepełnosprawnych.
Jak podróżować, będąc niepełnosprawnym ruchowo? Czy linie lotnicze przewiozą wózek inwalidzki i czy zagwarantują pomoc wyszkolonego personelu? Tego typu pytania nurtują każdego niepełnosprawnego, który planuje podróż samolotem.
Idea była słuszna, ale wynik fatalny: Narodowy Fundusz Zdrowia chciał powstrzymać nadużycia i wprowadził obowiązek osobistego zakupu produktów refundowanych przez NFZ, przez to jednak niepełnosprawni przeżywają prawdziwą gehennę - informuje dziennik Polska.
Marcin Byczuk, doktorant Politechniki Łódzkiej, zbudował urządzenie mogące odczytywać ludzkie myśli - pisze Gazeta Wyborcza. Wynalazek może wprost zrewolucjonizować życie niepełnosprawnych. Przykładowo, osoby całkowicie sparaliżowane mogłyby dzięki niemu pisać na komputerze.