Jeśli jesteś córką kobiety, która osiągnęła długowieczność, ty też masz na to duże szanse – wynika z nowych badań.
Każdy z nas potrzebuje interakcji z innymi. Bez niej gorzej się czujemy, a nawet możemy doświadczyć różnych zaburzeń. Towarzystwo innych i rozmowa ma wręcz terapeutyczny wymiar - przykładowo może poprawić jakość życia chorych na demencję.
Zmiany w białku Tau, które ma istotny wpływ na rozwój różnych form raka, może mieć też związek z chorobami nowotworowymi.
Alkohol i tytoń należą do największych zagrożeń dla zdrowia ludzi w krajach rozwiniętych, wynika z nowego raportu. Te używki powodują więcej zgonów, przypadków niepełnosprawności i uzależnień niż nielegalne narkotyki.
Nasz mózg, podobnie jak całe ciało, ulega niszczącemu upływowi czasu. Okazuje się jednak, że nawet w starszym wieku może tworzyć nowe komórki nerwowe.
Oto prosty sposób na osłabienie nadciśnienia - wystarczy dodawać do posiłków soczwicę i inne warzywa strączkowe.
Słynny miliarder, współzałożyciel przedsiębiorstwa Microsoft, przyłącza się do działań na rzecz walki z demencją - przekazał 50 milionów dolarów Dementia Discovery Fund (DDF), funduszowi na rzecz badań nad demencją.
Obturacyjny bezdech senny może się wiązać u osób starszych z większym ryzykiem zachorowania na chorobę Alzheimera, wynika z nowych amerykańskich badań.
Zanieczyszczenie środowiska od lat poważny problem w wielu miejscach na świecie. Okazuje się, że płacimy za nie najwyższą cenę - jest odpowiedzialne za relatywnie wysoki odsetek wszystkich zgonów.
Starsi ludzie, którzy przez długie godziny nie wstają sprzed telewizora, mogą mieć poważne problemy z poruszniem się, wynika z nowych badań.
Zazwyczaj babcie i dziadkowie bardzo cenią sobie czas spędzany z wnukami. Okazuje się jednak, że mogą liczyć nie tylko na emocjonalne korzyści z budowania relacji z najmłodszymi w rodzinie - ustalono, że opieka nad wnukiem zmniejsza ryzyko demencji.
Depresja oznacza utratę wszelkiej radości życia i problemy z normalnym codziennym funkcjonowaniem. Jej efekty są jednak obserwowane nie tylko na poziomie psychicznym, zostawia też fizyczne ślady w postaci zmiany struktur w mózgu, mówią brytyjscy uczeni.
Starość często oznacza osłabienie zdolności fizycznych, a także trudności w chodzeniu i problemy poznawcze. Da się jednak temu zaradzić poprzez określone wybory stylu życia - trzeba ćwiczyć, stosować zdrową dietę i medytować, a wówczas można liczyć na przedłużoną młodość.
Osoby starsze, które rezygnują z wysiłku fizycznego, są znacznie bardziej narażone na wcześniejszą niepełnosprawność i krótsze życie - takie wnioski płyną z najnowszych badań.
Skutki udaru często są bardzo poważne i mogą oznaczać trwałą niepełnosprawność. Kiedy się pojawia, bardzo ważna jest jak najszybsza reakcja i wezwanie profesjonalnej pomocy medycznej: im szybsze działanie, tym większe sznase na ograniczenie efektów udaru. Teraz odkryto, że jad najbardziej śmiercionośnego pająka australijskiego może być pomocny w opracowaniu pierwszego na świecie leczenia uszkodzeń mózgu po udarze.