Ból pleców u kobiet w starszym wieku może oznaczać poważne problemy zdrowotne. Z badań medyków z Boston Medical Center wynika, że przewlekły i uporczywy ból w okolicach dolnego odcinka kręgosłupa wiązał się z 20-procentowym zwiększeniem ryzyka szybszej śmierci w przypadku kobiet po 65 roku życia.
Codzienne serwowanie sobie czegoś mocniejszego oznacza wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci, ostrzegają badacze z Washington University School of Medicine w St. Louis.
W ciągu ostatniego ćwierćwiecza ilość przypadków demencji wzrosła ponad dwukrotnie. Obecnie choroba stanowi piątą główną przyczynę śmierci i przewiduje się, że będzie coraz poważniejszym problemem ze względu na starzenie się wielu społeczeństw na całym świecie.
Mówi się, że nie ma dwóch takich samych przypadków stwardnienia rozsianego. Każda z cierpiących osób ma zwykle inne objawy, inny wiek ich pojawienia się, jak i inne reakcje na leczenie. Stwardnienie rozsiane przejawiać się może w różny sposób – nie ma też uniwersalnego rozwiązania terapeutycznego. W procesie leczenia istotne jest pozytywne nastawienie do życia, dlatego też w kampanii „SM-walcz o siebie” pacjenci „zarażają” innych swoim optymizmem.
Niedobór żelaza prowadzi do anemii i różnych problemów zdrowotnych, jednak nadmiar tego pierwiastka również może być niebezpieczny dla zdrowia.
8 października 2018 r. zmarł Piotr Pawłowski, założyciel i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Fundacji Integracja. Miał 52 lata.
Odczuwanie senności w ciągu dnia oznacza trzykrotnie wyższe ryzyko rozwoju Alzheimera.
Od dawna wiadomo, że aktywność fizyczna pomaga zmniejszyć ryzyko rozmaitych chorób, przedmiotem dyskusji pozostaje jednak, ile i jakie ćwiczenia są skuteczne, a jednocześnie nie wymagają zbyt wielkich poświęceń. Teraz sprawdzono, jaki wysiłek fizyczny może przełożyć się na osłabienie ryzyka poważnych udarów.
Osoby, które miały udar mózgu, są dwukrotnie bardziej narażone na rozwój demencji w porównaniu do pozostałych.
Mężczyźni, którzy wypijają dwa drinki dziennie i kobiety serwujące sobie co dzień jednego drinka, z większym prawdopodobieństwem mogą zachować zdrowe serce, mówią uczeni z University College London.
Jeśli jesteś córką kobiety, która osiągnęła długowieczność, ty też masz na to duże szanse – wynika z nowych badań.
Każdy z nas potrzebuje interakcji z innymi. Bez niej gorzej się czujemy, a nawet możemy doświadczyć różnych zaburzeń. Towarzystwo innych i rozmowa ma wręcz terapeutyczny wymiar - przykładowo może poprawić jakość życia chorych na demencję.
Zmiany w białku Tau, które ma istotny wpływ na rozwój różnych form raka, może mieć też związek z chorobami nowotworowymi.
Alkohol i tytoń należą do największych zagrożeń dla zdrowia ludzi w krajach rozwiniętych, wynika z nowego raportu. Te używki powodują więcej zgonów, przypadków niepełnosprawności i uzależnień niż nielegalne narkotyki.
Nasz mózg, podobnie jak całe ciało, ulega niszczącemu upływowi czasu. Okazuje się jednak, że nawet w starszym wieku może tworzyć nowe komórki nerwowe.