Witamina C może być kluczowa dla zachowania masy mięśni w dojrzałym wieku.
Opiekunowie wykonują odpowiedzialną i szlachetną pracę, która zwykle nie jest wysoko wynagradzana. Choć to niezbędna praca, nie powinna polegać jedynie na trosce o podopiecznego, trzeba też umieć zadbać o siebie, mówią eksperci. Opiekunowie pacjentów po udarze mózgu, sami mogą bardziej narażać własne zdrowie, wynika z badań zaprezentowanych w ubiegłym roku na Światowym Kongresie Kardiologii.
Rekonwalescencja po udarze przebiega szybciej i efektywniej u osób, które podchodzą do sprawy optymistycznie.
Kobiety, które w średnim wieku są otyłe, w satrszych latach częściej chorują na demencję, ostrzegają badacze z University of Oxford.
Osoby cierpiące na zespół Downa mają wyższe zagrożenie demencją niż inni ludzie.
Nowe badania pokazują, że może istnieć zwiazek między bólem pleców i głowy. Być może uda się opracować skuteczniejsze niż dotychczas metody ich leczenia.
Choroba Alzheimera może być wcześnie rozpoznana na podstawie wyglądu naszych oczu, mówią uczeni z University of California San Diego.
Osoby, które utraciły współmałżonka, a jednocześnie opiekują się jakimś zwierzakiem, odznaczają się niższymi objawami depresji i mniejszym poczuciem samotności niż pozostali.
Pacjenci po udarze mogą być bardzo osłabieni, fizycznie ograniczeni oraz zmęczeni, ale warto zmotywować się do wysiłku fizycznego, bo dzięki niemu można szybciej wrócić do sprawności.
Wątłość czy osłabienie (ang. frailty) to obecność takich czynników, jak poczucie wyczerpania, zmniejszenie sił, spowolnienie, niecelowa utrata masy ciała i niska aktywność fizyczna. Cierpi na nie wielu starszych ludzi i według uczonych nie jest to normalny element jesieni życia, ale objaw chorobowy.
Medycy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles zadali pytanie o związek między czasem leczenia a wynikiem leczenia w przypadku ostrego udaru niedokrwiennego (acute ischemic stroke, AIS).
Kiedy sędziwi czy schorowani rodzice potrzebują pomocy swoich dzieci, wśród rodzeństwa nierzadko rodzi się konflikt - nie wszyscy bowiem wykazują chęć sprawowania opieki, część po prostu nie może (bo np. mieszka daleko), inni uznają, że nie potrafią sprostać takiemu zadaniu. W różnych rodzinach różnie się to układa, ale jedna tendencja jest jasna - najczęściej to córki zajmują się starszymi rodzicami.
Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO) opublikowała przewodnik ze wskazówkami, jak zmniejszyć ryzyko zaburzeń poznawczych i demencji.
Z jednej strony problemy ze snem mają związek z wyższym ryzykiem udaru, z drugiej zaś, kłopoty z odpoczynkiem pogłębiają się po udarze.
Nie tak dawno ukazała się, pierwsza w Polsce, pięciotomowa encyklopedia, która podejmuje zagadnienia starzenia się, starości i niepełnosprawności, przygotowana przez szerokie grono specjalistów, a której redaktorem naukowym jest prof. Adam A. Zych.