Poczucie godności i poczucie kontroli mają zasadnicze znaczenie dla jakości życia niepełnosprawnych osób starszych, wynika z nowego badania. Okazało się też, że najbardziej niepełnosprawni seniorzy oceniają jakość swojego życia jako godziwą lub bardzo dobrą.
Osoby starsze, które regularnie piją zieloną herbatę, mogą pozostać bardziej zręczne i niezależne w porównaniu do swoich rówieśników, wynika z japońskich badań.
3 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1992 roku wieńcząc Dekadę Osób Niepełnosprawnych, która miała na celu przybliżyć problemy osób niepełnosprawnych, zintegrować z otoczeniem i wyrównać szanse normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Nawet najmniejsza kałuża odbija nieboPrzysłowie litewskieNakładem Wydawnictwa G+J RBA ukazała się książka Jaśka Meli pt. Poza horyzonty. Autor prezentuje w niej historię swych zmagań z losem oraz opowiada o niecodziennych podróżach, które stały się pasją jego życia.
Nowe badania wykazały dość osobliwą zależność - dla osób cierpiących na przewlekle bóle pleców, pewna doza przeciwności w życiu może mieć korzystne i ochronne działanie...
Osoby cierpiące z powodu przewlekłego bólu mają w pewnych aspektach taki sam stopień niepełnosprawności, jak ludzie starsi od nich o trzy dekady - informuje magazyn "Journal of the American Geriatric Society".
Od 17 czerwca do końca września przyjmowane są kandydatury w VII edycji konkursu Człowiek bez barier 2009, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, wydawca magazynu Integracja. Inicjatywa ta ma na celu promowanie aktywnych osób z niepełnosprawnością, które swoją postawą i osiągnięciami na polu prywatnym i zawodowym udowadniają, że bariery nie są przeszkodą w zdobywaniu sukcesu.
„Wobec sztuki jesteśmy tacy sami" to cykl spotkań w galeriach sztuki współczesnej z osobami niepełnosprawnymi. Ich uczestnikami są m.in. podopieczni Wielkopolskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego.
Urząd Miasta Krakowa jest organizatorem konkursu plastycznego „Komunikacja publiczna przyjazna osobom starszym", który jest częścią kampanii prowadzonej w ramach unijnego projektu AENEAS.
21 czerwca w Warszawie przejdzie I Parada Labradorów organizowana w ramach programu „Pomóżmy razem". Organizatorzy zapraszają do udziału w paradzie wszystkich właścicieli, opiekunów i miłośników psów tej rasy.
Powstał bezpłatny multimedialny kurs, który został stworzony specjalnie z myślą o wszystkich osobach chcących poznać język migowy. Aplikacja jest udostępniana na portalu Sluchowisko.net i przeznaczona jest do nauki podstawowych słów oraz wyrażeń w języku migowym, użytych w konwencji scenek z życia codziennego.
Wraz z procesem starzenia się licznych społeczeństw powstaje coraz więcej poradników na temat jesieni życia. Jednym z nich jest książka Roberta D. Hilla. Na łamach swej pracy autor przygląda się sposobom spędzania starości, stereotypom jej dotyczącym, analizuje możliwości pozytywnego spędzania jesieni życia i odwołując się do badań naukowych daje konkretne wskazówki dotyczące poprawy bytu w wieku sędziwym.
Brytyjskim naukowcom udało się wyhodować komórki odpowiedzialne za słyszenie. Powstały one z komórek macierzystych pochodzących z ludzkiego ucha wewnętrznego. Zdaniem badaczy umożliwi to w przyszłości wyleczenie nawet całkowitej głuchoty - informuje dziennik Polska.
26 marca odbył się finał konkursu „Strona Internetowa bez Barier" zorganizowanego przez portal Widzialni i media Agory. Ogłoszenie wyników poprzedzone zostało konferencją „Niepełnosprawni w sieci".
W świetle obowiązujących przepisów małżonek osoby chorej nie może otrzymywać świadczenia pielęgnacyjnego, mimo że Trybunał Konstytucyjny wydał w tej sprawie korzystny wyrok - pisze Gazeta Prawna.