3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Tegoroczny temat to: „Zrównoważony rozwój: obietnica technologii" (Sustainable Development: The Promise of Technology).
W XII edycji konkursu „Człowiek bez barier”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, wybrano 15 półfinalistów. Konkurs promuje osoby z niepełnosprawnością, których aktywna postawa jest przykładem dla innych i stanowi źródło motywacji do walki z codziennymi barierami. Do 25 listopada trwa internetowe głosowanie, które wyłoni laureata Nagrody Publiczności.
Stwardnienie rozsiane jest chorobą o nieprzewidywalnym przebiegu, która powoduje narastającą niesprawność. Schorzenie to w ogromnym stopniu oddziałuje na psychikę osoby cierpiącej. Jak pomóc osobom chorym na stwardnienie rozsiane, które doświadczają depresji? Jakie konsekwencje może mieć pozostawienie chorego bez wsparcia psychologicznego?
Propagowanie wiedzy o stwardnieniu rozsianym to cel całodniowego pikniku „SyMfonia Serc”, który organizuje Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego. Impreza odbędzie się w najbliższą niedzielę 14 września na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Współorganizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, które przygotowało dla jego uczestników wiele atrakcji w ramach projektu „Jesień bez barier”.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej został poproszony o rozstrzygnięcie, czy prawo UE zabrania dyskryminacji ze względu na otyłość.
Światowy Dzień Krwiodawstwa jest corocznym wydarzeniem pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia.
Chorzy na autoimmunologiczne choroby zapalne zmagają się z wieloma trudnościami w codziennym funkcjonowaniu. Doświadczają przykrych następstw swojej choroby – zostają pozbawieni szans na kontynuację nauki czy pracy, a w rezultacie rezygnują z niej i muszą zmagać się z wykluczeniem społecznym. Takimi chorobami są np. Nieswoiste Zapalenia Jelit (NZJ) i to właśnie z myślą o tych osobach powstał projekt „Zwyczajnie Aktywni”. Jego celem jest pomoc dla osób dotkniętych chorobą w prowadzeniu aktywności życiowych i zawodowych.
Po raz czwarty w Polsce odbędą się obchody Światowego Dnia Nieswoistych Zapaleń Jelita (IBD Day). Celem inicjatywy, którą organizuje stowarzyszenie J-elita jest rozpowszechnianie wiedzy na temat schorzeń w grupy nieswoistych zapaleń jelita, a także zwrócenie uwagi na problemy osób chorych. Stowarzyszenie zaplanowało dwa spotkania związane z obchodami święta – w Warszawie i Krakowie.
Determinacja, odwaga, wytrwałość – to cechy, które powinny charakteryzować każdego sportowca. Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że życie ze stwardnieniem rozsianym (SM) skłania osoby chore do podejmowania równie zaciętej walki o złoty medal, który dla jednych pacjentów oznacza utrzymanie dotychczasowej sprawności, a dla innych możliwość samodzielnego wykonywania prostych, codziennych czynności? Takiej walki wymaga stwardnienie rozsiane, które jest chorobą nieprzewidywalną, co oznacza, że u każdego pacjenta przebiega inaczej. W maju 2014 rusza trzecia odsłona kampanii „SM – Walcz o siebie”.
Powszechnie wiadomo, że szybkie leczenie udarów mózgu jest najskuteczniejsze, nowe badania wykazują jednak, że nawet niewielkie opóźnienia mogą bardzo negatywnie oddziaływać na możliwość rekonwalescencji.
Im więcej czasu starsza osoba spędza w pozycji siedzącej, tym bardziej jest narażona na niepełnosprawność. I to bez względu na to, jak często angażuje się w ćwiczenia fizyczne o umiarkowanej intensywności.
98 procent Polaków słyszało o stwardnieniu rozsianym – wynika z badań przeprowadzonych w ramach kampanii „SM – walcz o siebie”. Pomimo, iż z każdym rokiem zwiększa się nasza świadomość tej choroby, to niestety wciąż krąży o niej wiele stereotypów. Czas położyć im kres – przedstawiamy najważniejsze fakty i mity dotyczące stwardnienia rozsianego.
Od dawna wiadomo, że dieta śródziemnomorska pomaga zachować zdrowie. Badania w ujawniają jednak coraz więcej szczegółów na temat korzyści płynących z tego sposobu odżywiania się. Okazuje się, że np. pomaga w ochronie przed chorobami przewlekłymi.
Starsi mężczyźni mogą zredukować u siebie ryzyko udaru poprzez codzienne chodzenie na spacer.
Robotyczne ramię, opracowane przez zespół europejskich naukowców, przyczyni się w pewnym stopniu do zapewnienia niezależności poważnie sparaliżowanym osobom. Ramię może być sterowane intuicyjnie, co oznacza, że wystarczy pomyśleć o użyciu go, aby się poruszyło.