Jaki portret niepełnoprawnych wyłania się z mediów? Jak media ich postrzegają i jaki ich wizerunek propagują? Na pytania tego rodzaju odpowiada książka Bartosza Szpurka, dziennikarza „Dzień Dobry TVN”, „Niepełnosprawni w środkach społecznego przekazu".
Forum Inicjatyw Kulturalnych w Rudzie Śląskiej wraz z Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej organizują konkurs fotograficzny pn. "Niepełnosprawni w regionie".
Dyskryminacja ze względu na wiek, płeć czy stan zdrowia jest istotnym problemem na polskim rynku pracy. Najbardziej pokrzywdzone grupy społeczne to osoby starsze i niepełnosprawne - takie wyniki przyniósł sondaż przeprowadzony w 2007 r. przez portal www.pracuj.pl, w ramach II edycji akcji „Pracodawcy dla aktywizacji”, która miała zachęcić pracodawców do otwarcia się na różne grupy społeczne.
Otwartość na zatrudnianie niepełnosprawnych pracowników i tworzenie im jak najlepszych warunków do pracy – to główne kryteria w rozstrzygniętym właśnie konkursie dla pracodawców „W pełni zaradni”.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski w liście skierowanym do minister pracy Jolanty Fedak skrytykował obowiązującą od 1 stycznia tego roku nowelizację ustawy likwidującą dofinansowanie do zatrudnienia osób niepełnosprawnych, które mają ustalone prawo do emerytury.
Kilka dni temu w Tokyo koncern Toyota przedstawił swój najnowszy wynalazek, jest nim robot umiejący grać na skrzypcach. „Urządzenie” wygląda naprawdę imponująco, jedną „ręką” przytrzymuje instrument, drugą przesuwa smyczek precyzyjnie wygrywając przeróżne melodie. Robot ten stanowi jeden z efektów pracy koncernu nad maszynami, które w przyszłości mają być pomocą dla starzejącego się japońskiego społeczeństwa.
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Wypych zobowiązał dyrektorów oddziałów wojewódzkich do przedstawienia planu usunięcia barier architektonicznych we wszystkich placówkach ZUS. Usunięcie barier ma być częścią realizowanej przez Zakład polityki działań na rzecz osób niepełnosprawnych.
Rusza jedna z nielicznych w Polsce w pełni udźwiękowiona strona internetowa dla niepełnosprawnych poszukujących zatrudnienia.
Z wiekiem – niestety – stajemy się coraz mniej sprawni. Czasem bywa też tak, że z różnych przyczyn – losowych czy wynikających z sytuacji rodzinnej - musimy przystosować nasze mieszkanie do potrzeb osoby starszej lub niepełnosprawnej. Szczególną uwagę powinniśmy w takim przypadku poświęcić łazience – komfort użytkowania tego pomieszczenia na pewno wpłynie pozytywnie na jakość życia osoby starszej lub chorej.
Z raportu „Polacy o niepełnosprawnych” - przygotowanego przez TNS OBOP na zlecenie Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych - wynika, że 87 procent Polaków jest zdania, iż niepełnosprawni otrzymują zbyt małe wsparcie ze strony państwa. Według 86 proc. badanych głównym źródłem utrzymania osób niepełnosprawnych powinna być renta. Jednocześnie ponad trzy czwarte społeczeństwa (78 proc.) opowiada się za podejmowaniem pracy zawodowej przez niepełnosprawnych.
25 kwietnia 2007 roku przed Parlamentem w Strasburgu stanęła trzydziestotonowa ciężarówka, stanowi ona ruchomą wystawę na temat dyskryminacji opartej na rasie, płci, wieku, niepełnosprawności i orientacji seksualnej. W ciągu siedmiu miesięcy samochód przejedzie przez 21 krajów, pokona trasę o długości ponad 18 000 kilometrów.
Choć w kraju trwa polityczna burza, wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się w ubiegłym tygodniu za przyjęciem projektu noweli Kodeksu pracy dot. telepracy. Ma ona określić m. in. sposoby zatrudniania telepracowników, ich prawa i obowiązki pracodawcy. W Sejmie miało już miejsce drugie czytanie projektu zmian.
Jednym z warunków rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych mających różnego rodzaju trudności w przemieszczaniu się, jest umożliwienie tym osobom dostępu m.in. do zakładu pracy, szkoły, placówek służby zdrowia (w tym na zabiegi rehabilitacyjne), urzędów, placówek kulturalno - oświatowych i innych jednostek.
Pod numerem telefonu 0-800-53-33-35 wszyscy zainteresowani mogą uzyskać informacje przydatne osobom niepełnosprawnym. Wśród najczęściej zadawanych pytań dominują te, które dotyczą kryteriów udziału w programach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, dofinansowań do wynagrodzeń zatrudnionych osób niepełnosprawnych oraz ogólnych uprawnień osób niepełnosprawnych.
Z badań przeprowadzonych na zlecenie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wynika, że pracodawcy w Polsce doceniają umiejętności niepełnosprawnych i rozumieją ideę ich aktywizacji zawodowej. Rzadko ich jednak zatrudniają jako powód wskazując bariery techniczne.