Polskie urzędy nie traktują osób głuchoniemych z należytą powagą, a zaniedbania tłumaczą niskim odsetkiem głuchoniemych petentów – ustaliła Najwyższa Izba Kontroli. Urzędy nie dostrzegają, że głuchoniemi nie przychodzą, bo poziom dostępności instytucji użyteczności publicznej dla niepełnosprawnych jest wciąż niewystarczający. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy, była nieznajomość występujących u osób głuchoniemych ograniczeń w komunikowaniu się z otoczeniem.
Od początku roku obowiązują znowelizowane przepisy wspierające zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Dzięki nim pracodawcy mogą liczyć na wyższe dofinansowanie przy zatrudnianiu niepełnosprawnych.
Sejm wczoraj, w ostatnim dniu 65. posiedzenia, zmienił ustawę o świadczeniach rodzinnych. Nowe przepisy podnoszą wysokość świadczenia pielęgnacyjnego dla rodziców lub opiekunów, którzy nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej bądź z rezygnują z tych zajęć, aby opiekować się stale swoimi niepełnosprawnymi dziećmi. Dotyczy to opiekunów osób, u których niepełnosprawność wystąpiła do 18. roku życia lub w przypadku uczących się albo studiujących do 25. roku życia. Sejm przyjął też ustawę przywracającą wsparcie finansowe dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.
Rząd przyjął projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów osobom, które utraciły świadczenie pielęgnacyjne po 30 czerwca 2013 r. Projekt zakłada wypłatę zarówno bieżących, jak i zaległych środków tym opiekunom, którzy do 30 czerwca spełniali warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego, określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu z 31 grudnia 2012 r. Wysokość nie ulega zmianie i wyniesie 520 zł miesięcznie.
Ruszyła ogólnopolska kampania „Gmina Przyjazna Internautom”, w ramach której wybrane gminy zostaną poddane „wirtualnym metamorfozom”. Co to oznacza w praktyce? Błyskawiczne odpowiedzi na maile, aktualizacje gminnych stron internetowych, dostosowanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz szkolenia z obsługi komputera dla seniorów. Honorowy patronat nad akcją objęło Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
14 złotych, 13 srebrnych i 9 brązowych krążków zdobyli w Londynie polscy paraolimpijczycy, zajmując 9. miejsce w generalnej klasyfikacji medalowej. Łącznie stawali na podium 36 razy. Wczoraj zakończyły się XIV Igrzyska Paraolimpijskie.
Polscy seniorzy oraz osoby niepełnosprawne najchętniej dokształcają się z obsługi komputera. Grupy zagrożone wykluczeniem społecznym nie chcą dłużej zostawać na marginesie i coraz częściej biorą edukację w swoje ręce. Kto i w jaki sposób próbuje wyrównać swoje szanse w społeczeństwie lub sprostać wyzwaniom cywilizacji?
Podpowiadamy jak urządzić w pełni funkcjonalną łazienkę dla osób niepełnosprawnych, mając do dyspozycji zaledwie kilka metrów kwadratowych powierzchni.
Trzyczęściowa opowieść o związku, kobietach, mężczyznach, która bardzo dużo mówi o... jej autorze.
6 grudnia 2010 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje "Dzień Otwarty dla Osób Niepełnosprawnych". Jego celem jest udostępnienie wszystkim zainteresowanym kompleksowej informacji dotyczącej ubezpieczeń społecznych i możliwości aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych.
Dla osób niepełnosprawnych i niedołężnych proste czynności bywają nie lada zadaniem. Niektóre przedsięwzięcia wydają się wręcz niebotyczne, zwłaszcza, że w naszym kraju liczne instytucje wciąż nie są przystosowane dla osób mających problemy z poruszaniem się. Podobnie dzieje w naszych domach, z czasem osobom sędziwym coraz trudniej jest poruszać się po własnym mieszkaniu. Tymczasem, nawet niewielkie zmiany mogą stanowić ważny element praktyczny i decydować o bezpieczeństwie – poniżej przestawiamy rozwiązania ułatwiające poruszanie się po łazience.
Zdecydowana większość osób niepełnosprawnych pozostaje poza rynkiem pracy, mimo uruchomienia wielu programów mających na celu ich aktywizację zawodową - wynika z kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli. Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych zainicjował wprawdzie kampanię mającą zwiększyć zatrudnienie tych osób w administracji publicznej, ale nie przyniosła ona dotychczas znaczących efektów.
Od czerwca 2010 r. strony internetowe urzędów publicznych muszą być dostępne dla osób niepełnosprawnych - informuje Departament Społeczeństwa Informacyjnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W życie wchodzi nowelizacja Ustawy o informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne.
Najwyższa Izba Kontroli (NIK) zbadała działalność i finanse w 20 placówkach ZAZ (Zakład Aktywności Zawodowej), które zatrudniają łącznie 718 osób niepełnosprawnych w celu przygotowania ich do życia i pracy w otwartym środowisku. Niestety, ani jedna z placówek nie uzyskała oceny pozytywnej, we wszystkich znaleziono nieprawidłowości.
Poseł PiS Jarosław Rusiecki wysłał do ministra sprawiedliwości pismo, w którym dowodzi, że obowiązujące przepisy dyskryminują osoby poruszające się na wózkach. Jego zdaniem za poruszanie się po pijanemu wózkiem inwalidzkim grozi więzienie i utrata prawa jazdy, tak samo jak za jazdę rowerem - informuje serwis tvp.info.