Dziś obchodzimy Światowy Dzień Choroby Parkinsona (World Parkinson's Day). Corocznie obchodzone święto ma na celu podniesienie świadomości na temat choroby Parkinsona i promowanie lepszego zrozumienia tej dolegliwości.
Upadek osoby starszej wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Często prowadzi do poważnych złamań, które wymagają długiej i trudnej rekonwalescencji, jest też jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w wyniku wypadku wśród osób po 65 roku życia. Wiedza na temat ochrony przed upadkami więc jest przydatna nie tylko ludziom starszym, ale i ich opiekunom.
Im szybciej pacjent zaczyna samodzielnie poruszać się szpitalnym korytarzu, tym wcześniej opuści placówkę. Taką zależność odkryli izraelscy uczeni. Naukowcy z Uniwersytetu w Hajfie przeanalizowali dane 485 pacjentów w wieku powyżej 70 lat, którzy zostali przyjęci na oddział wewnętrzny szpitala na co najmniej dwa dni. Niemobilni i przykuci do łóżka chorzy zostali wyeliminowani z testów.
Nie tylko fizyczny stan organizmu decyduje o ruchliwości. Na mobilność wpływają zarówno czynniki fizyczne, jak i psychiczne. Starsi ludzie są mniej narażeni na niepełnosprawność, jeśli prowadzą aktywne życie społeczne, przekonują eksperci.
Niedobór witaminy B12 jest powszechnym zjawiskiem, występujące u około 3% populacji ludzi młodszych i u ponad 10% osób starszych. Szczególnie często ma miejsce u wegetarian, poza tym pacjenci, którzy zażywają leki przeciwcukrzycowe, takie jak metformina, są bardziej narażeni na niedobór witaminy B12 niż ci, którzy nie biorą medykamentów tego rodzaju.