Polacy nie mieliby nic przeciwko niemieckiemu sąsiadowi, zięciowi ani radnemu w ich mieście. Ale na skali sympatii Niemców wyprzedzają Francuzi czy Brytyjczycy – wynika z najnowszego badania opinii publicznej z serii „Barometr Polska-Niemcy” Instytutu Spraw Publicznych i Fundacji Konrada Adenauera.
Starszych, schorowanych ludzi przenosi się z bogatszej Europy do wschodniej części kontynentu i do Azji, alarmuje brytyjski dziennik The Guardian.
Polacy w miłości widzą wartości kulturowe i socjalne. Niemcy natomiast bardzo często dostrzegają w niej reprodukcję. Okazuje się także, że miłość łączona jest nie tylko z pięknym uczuciem, ale również z kwestiami gospodarczymi czy społecznymi – wynika z badania przeprowadzonego we wrocławskim wydziale Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Zbiór reportaży szwedzkiego pisarza Stiga Dagermana „Niemiecka jesień" w Szwecji ukazał się w 1947 r. W Polsce ta niewielka książka wyszła dopiero teraz, a i tak pewnie nie wszystkim to będzie w smak.
Niemcy uhonorowali Morgana Freemana honorową Złotą Kamerą za całokształt twórczości. Statuetka została wręczona amerykańskiemu gwiazdorowi w czasie gali w sobotę w Berlinie.
Pierwsza w dziejach polsko-niemieckich stosunków ekspozycja obrazująca historię ostatniego tysiąclecia naszego sąsiedztwa została otwarta w Berlinie. W uroczystości otwarcia uczestniczyli prezydenci Polski i Niemiec: Bronisław Komorowski i Christian Wulff oraz minister kultury Bogdan Zdrojewski. Ekspozycja w Martin-Gropius-Bau, będąca częścią Zagranicznego Programu Polskiej Prezydencji, potrwa od 23 września do 9 stycznia 2012 r.
Nastawienie większości naszych sąsiadów do Polski jest oceniane przez nas jako przychylne - wynika z sondażu CBOS. Zdaniem opinii publicznej, najbardziej nam przyjaźni są południowi sąsiedzi – Czechy i Słowacja, w dalszej kolejności Niemcy, których stosunek do Polski jest dziś widziany lepiej niż w 2005 roku, i w nieco mniejszym stopniu – bliżej ocen niejednoznacznych – Litwa i Ukraina. Natomiast kraje, które są Polsce najmniej przychylne to Białoruś i Rosja, choć nastawienie tego drugiego jest postrzegane zauważalnie korzystniej niż sześć lat temu.
Polska emigracja po wejściu do Unii Europejskiej przetransferowała do Polski więcej pieniędzy niż nasza gospodarka otrzymała z funduszy europejskich. W dużej mierze dzięki Polakom pracującym zagranicą tak łagodnie przeszliśmy kryzys, jednocześnie notując wzrost gospodarczy.
W ostatnich 11 latach ponad 3 mln 200 tys. Polaków podjęło pracę za granicą. Zdecydowana większość, bo 2 mln 450 tys. osób, zrobiła to po wejściu naszego kraju w struktury UE. Obecnie szacuje się, że w Europie, poza granicami Polski pracuje 1mln 200 tys. Polaków. Od 1 maja swoje rynki pracy otworzyły dla Polaków Niemcy i Austriacy.
Aż 19 proc. osób w wieku produkcyjnym z Polski Zachodniej rozważa pracę w Niemczech – wynika z badania Advisory Group TEST HR. Gdyby potraktować te dane jako rzeczywiste intencje, to z zachodnich województw wyjechałoby 1,3 mln osób. Według badania największy odpływ po 1 maja może nastąpić w branży budowlanej, transportowej i motoryzacyjnej.
John Cleese jest zafascynowany krajami niemieckojęzycznymi. Brytyjczyk przyznał, że uwielbia przebywać w Niemczech, Austrii i Szwajcarii.
Polscy turyści coraz częściej odkrywają Europę własnym autem. Otwarcie granic, coraz lepsza znajomość języków obcych oraz dostępność ofert turystycznych w Internecie sprawiają, że chętniej samodzielnie organizujemy wyjazdy zagraniczne.
Czy każda osoba, która pracowała w Niemczech ma prawo do niemieckiej emerytury? Czy do stażu są wliczane okresy pracy w byłej NRD? Na tego typu pytania odpowiedzą eksperci podczas Polsko-Niemieckiego Dnia Poradnictwa.
"Baader-Meinhof" to kolejny po "Upadku" przykład, że Niemcy znakomicie radzą sobie ze swoją historią. Scenariusz filmu oparto na bestsellerowej książce byłego redaktora naczelnego tygodnika "Der Spiegel" Stefana Austa. Przedstawia historię założycieli organizacji terrorystycznej RAF, której głównym założeniem była walka z kapitalistycznym systemem Niemiec.
Polacy są bardzo przywiązani do tradycji. Nawet ci, którzy nie czują się związani z Kościołem, zwykle spędzają Wielkanoc, jak nakazuje zwyczaj - przy uroczystym śniadaniu, na którym podaje się biały barszcz, poświęcone uprzednio jajka, białą kiełbasę. Rodzima tradycja jest dobrze znana, chętnie wypełniamy rytuały i kultywujemy zwyczaje, jak jest jednak z wiedzą o sposobie spędzania Świąt za granicą?