11 marca przypada pierwza niedziela, podczas której będzie obowiazywała nowa ustawa ograniczajaca handel. Przepisy w obecnej formie to jednak jedynie ograniczenie prowadzenia działalności, i to tylko niektórych sklepów. Ustawa zawiera bowiem wiele wyłączeń. Kto i kiedy będzie mógł zatem handlować w niedzielę?
Robienie zakupów, wykonywanie obowiązków domowych, jak również praca zawodowa to zajęcia, którymi Polacy powszechnie zajmują się w niedzielę – wynika z badania przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. Na niedzielne zakupy decyduje się blisko 4/5 Polaków (79%), z kolei 2/3 (66%) wykonuje w ten dzień obowiązki domowe, a blisko połowa (43%) pracuje tak jak w inne dni tygodnia.
Niemal połowa, bo aż 46% Polaków jest przeciwnych wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę, a 39% popiera ten pomysł – wynika z badania TNS zrealizowanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan, na przełomie września i października br., wśród 3000 dorosłych mieszkańców Polski.
Czy niedziela, zgodnie z tradycją, jest dla Polaków dniem szczególnym? Co piąty Polak chodzi co niedzielę do kościoła, tyle samo osób siódmego dnia tygodnia robi zakupy. Wyraźnie rysuje się różnica stylu życia w zależności od miejsca zamieszkania - na wsi niedzielna msza jest najpowszechniejszą aktywnością wykonywaną tego dnia poza domem, mieszkańcy największych miast częściej wybierają natomiast spotkania towarzyskie, zakupy, spacery, dojazdy i jedzenie na mieście - wynika z badań Gfk Polonia.