Problemy ze wzrokiem to jedne z najpowszechniejszych dolegliwości na całym świecie. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia, co najmniej 2,2 mld ludzi ma zaburzone widzenie lub nie widzi w ogóle. Jednocześnie szacuje się, że aż jednemu miliardowi przypadków tych chorób można by zapobiec.
Nasze oczy starzeją się wraz z nami. A ich sprawność maleje wraz z upływem lat. Na problemy ze wzrokiem cierpi już ponad połowa dorosłych Polaków. Winny jest przede wszystkim niezdrowy tryb życia i złe codzienne nawyki. Słabe oświetlenie i wielogodzinne seanse przed telewizorem sprawiają, że wzrok coraz częściej płata nam figle. Dlatego, jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany w ostrości widzenia, nie odwlekajmy decyzji o wizycie u specjalisty. Skutki nawet najmniejszych zaniedbań mogą być niestety bardzo groźne.
Dbając o zdrowie naszego organizmu rzadko myślimy o oczach. A jednak powinniśmy, ponieważ one także podlegają naturalnemu procesowi starzenia się. Utrata zdolności akomodacyjnych oka, zwana presbiopią lub starczowzrocznością pojawia się najczęściej po 40 roku życia i powoduje trudności z wyraźnym widzeniem z bliska.
Zazwyczaj dolegliwości wzroku przypisuje się osobom starszym. Istnieje jednak choroba, która nie przejmuje się wiekiem i często występuje też u ludzi młodych. Jaskra, bo o niej mowa, otrzymała miano przypadłości cywilizacyjnej XXI wieku. Nie można jej bagatelizować, gdyż wg statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) choroba ta przyczyniła się do utraty wzroku już u ok. 7 mln osób na świecie.
Wśród produktów przeznaczonych dla osób starszych znajdują się książki drukowane większym niż zwykle drukiem. Przygotowana przez wydawnictwo Prószyński i S-ka seria książek „Duże litery" jest przeznaczona dla czytelników słabowidzących, których męczy czytanie książek drukowanych czcionką normalnej wielkości i którzy często z tego powodu w ogóle przestają czytać.
Zwyrodnienie plamki żółtej zwiazane z wiekiem (age-related macular degeneration, AMD) stanowi najczęstszą przyczynę ślepoty wśród ludzi dorosłych. Choroba zwykle objawia się u osób w wieku 50- 60 lat, cierpi na nią około 30% populacji z grupy 70+.
Większość osób starszych narzeka na problemy ze wzrokiem i musi nosić okulary, jeśli nie na stałe, to przynajmniej do czytania. Okulary mogą dodawać urody, trzeba tylko dobrze dobrać oprawki do kształtu twarzy i odpowiednio wykonywać makijaż.
Częsty kontakt oczu ze słońcem, z komputerem, telewizorem i zanieczyszczonym środowiskiem powoduje ich przemęczenie. Aby do tego nie dopuścić oczom potrzebna jest luteina - substancja, której nasz organizm sam nie potrafi wytworzyć.
Skomplikowane elektroniczne oko, które daje nadzieję na odzyskanie wzroku niewidomym, ma być dostępne już w 2009 roku - informuje "Życie Warszawy".
Dzięki żmudnej pracy naukowców z jednej z najbardziej znanych amerykańskich uczelni - MIT, udało się stworzyć urządzenie pozwalające prawie niewidzącym na oglądanie obrazów i wirtualną wędrówkę po różnych budynkach.