Wrzesień to I Ogólnopolski Miesiąc Walki z Niedosłuchem realizowany w ramach kampanii społecznej „Usłyszeć świat - usłysz wszystkie odcienie dźwięków”. Szacuje się, że w Polsce nawet 6 milionów osób może mieć różne problemy ze słuchem, a niemal milion powinno nosić aparaty słuchowe. Z niedosłuchem boryka się co piąty mieszkaniec Ziemi mający 55 lat, co czwarty 65 – latek i co trzecia osoba mająca więcej niż 75 lat.
Czy można uniknąć głuchoty? Utrata słuchu jest zazwyczaj uznawana za nieodwracalny element starzenia się, ale nowe badania udowadniają, że styl życia ma większy wpływ na a tę przypadłość, niż sądzono wcześniej.
Ruszył nowy serwis edukacyjno - społecznościowy Sluchowisko.net przeznaczony dla ludzi z problemami słuchu. Na jego stronie można znaleźć niezbędne informacje o audioprotetycznych placówkach pomocy, aktach prawnych, nowoczesnym sprzęcie wspomagającym słyszenie oraz spytać się dyżurującego eksperta o problemy z niedosłuchem.
Świecowanie uszu to bardzo stara metoda leczenia alternatywnego. Jej entuzjaści twierdzą, że pomaga w leczeniu niedosłuchu, bólów głowy, migren i stanów zapalnych zatok. Od jakiegoś czasu stosowana jest także w celu łagodzenia dolegliwości związanych z klimakterium (na przykład uderzeń gorąca).
Starzenie się organizmu człowieka to proces nieuchronny, nieodwracalny i stale postępujący. Dotyczy całego organizmu, nie omija więc także narządu słuchu, a jego skutkiem jest tzw. głuchota starcza. Problemy ze słuchem mogą rozpocząć się już po ukończeniu 40 roku życia.
Coraz więcej Polaków ma problemy ze słuchem – alarmują specjaliści. Okazuje się, że co dziesiąty mieszkaniec dużych miast może mieć kłopoty ze słuchem. Polskie Stowarzyszenie Protetyków Słuchu podaje, że tylko w Warszawie problem dotyczyć może aż 200 tysięcy osób - podaje "Metro".
Telefon wykorzystujący przewodnictwo kostne przeznaczony jest przede wszystkim dla osób dotkniętych niedosłuchem przewodzeniowym i noszących aparaty słuchowe.
O tym, że podczas pobytu na plaży należy zabezpieczyć skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym pamiętają niemal wszyscy, jednak o tym, aby wyjeżdżając na urlop zadbać o zdrowie uszu pamięta nie wiele osób.
Według artykułu zamieszczonego w Mayo Clinic Health Letter, pogorszenie słuchu stanowi nieodłączny element starzenia się. Niedogodność ta dotyczy prawie 1/3 osób po 65. roku życia. Wśród ludzi powyżej 75. lat 40 do 50% doświadcza niekorzystnych zmian w słyszeniu.
Według badań problem niedosłuchu (głuchoty starczej) dotyczy ponad 20 proc. mieszkańców naszego globu, który skończyli 55 rok życia, około 25 proc. ludzi w wieku ponad 65 lat, oraz 33 proc. tych którzy skończyli 75 rok życia. Statystycznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Tak duży odsetek populacji dotknięty problemem niedosłuchu spowodował, że medycyna coraz bardziej zajmuje się tą przypadłością. Choć nie ma skutecznego leku mogącego pomóc w odzyskaniu słuchu. Proces postępującej głuchoty można jednak spowolnić.
Wiele osób starszych boryka się z problemem niedosłuchu. Dolegliwość ta, choć nie przychodzi nieoczekiwanie, z wiekiem pogłębia się, aż w końcu może okazać się nie do zniesienia. Choć z niedosłuchem walczy się ciężko, istnieją odpowiednie urządzenia, które mogą pomóc przezwyciężyć trudności związane z niesłyszeniem.