W dniach 8 - 10 sierpnia, w godzinach od 10.00 do 17.00, na deptaku w Krynicy każdy będzie mógł przetestować swój słuch. Test słuchu jest elementem ogólnoświatowego projektu kampanii Hear The Word realizowanego w Polsce przez firmę Phonak.
Kiedy zaczyna ci się wydawać, że obecnie nikt nie mówi wyraźnie, a wszyscy mamroczą, warto poddać się testowi słuchu. Podczas gdy wielu ludzi dość regularnie bada wzrok, sprawdzanie poziomu zdolności słyszenia jest raczej zaniedbywane i łatwo można przeoczyć fakt, że gorzej słyszymy. Wendy Davies, szefowa audiologii w Siemens Hearing Instruments, odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące słuchu.
Multimedialny kurs w postaci aplikacji wideo został stworzony na prośbę wielu osób słyszących, chcących nauczyć się podstaw języka migowego. Niestety, miejsca zamieszkania oraz ceny za kurs stanowiły niejednokrotnie spore przeszkody, by rozpocząć naukę. Redakcja Słuchowiska postanowiła stworzyć multimedialny kurs do samodzielnej nauki specjalnie dla tych, którzy chcą poznać świat osób niesłyszących i móc się z nimi porozumiewać.
Brytyjskim naukowcom udało się wyhodować komórki odpowiedzialne za słyszenie. Powstały one z komórek macierzystych pochodzących z ludzkiego ucha wewnętrznego. Zdaniem badaczy umożliwi to w przyszłości wyleczenie nawet całkowitej głuchoty - informuje dziennik Polska.
John Cleese jest niezadowolony ze sposobu, w jaki produkuje się dźwięk w dzisiejszych filmach. Brytyjski komik uważa, że proporcje głośności efektów dźwiękowych do dialogów są zaburzone, przez co starsze osoby nie są w stanie zrozumieć, co mówią aktorzy.
Odsetek osób z ubytkiem słuchu w społeczeństwie sięga 10 procent i sukcesywnie się zwiększa. Progres ten wynika przede wszystkim z wzmożonego natężenia hałasu w otoczeniu. Codzienne życie przynosi osobom nie(do)słyszącym wiele barier.
23 lutego do warszawskiego wydania Dziennika dołączone będą naklejki, którymi niedosłyszący kierowcy mogą oznakować swoje samochody. Takie oznakowanie jest w świetle unijnych przepisów wyznacznikiem zachowania wymogów bezpieczeństwa. Naklejki przygotowała produkująca nowe technologie w dziedzinie aparatów słuchowych firma Oticon i Dziennik.
Obecnie lista chorób zawodowych obejmuje 26 grup. Pracownicy różnych profesji zgodnie przyznają, że to zdecydowanie za mało. Dlatego też co jakiś czas podnoszą się głosy, aby ów listę rozszerzyć. Jednak nie jest to takie proste.
Problem korków woskowinowych zamykających przewód słuchowy wcale nie jest bagatelny. Dotyczy on od 2% do 6% populacji, ale najczęściej występuje u osób starszych (57% przypadków). Osoby cierpiące z powodu zalegania korka woskowinowego stanowią ponad 10% pacjentów, zgłaszających się na ostre dyżury laryngologiczne.
Problemy ze słuchem ma coraz więcej Polaków. Wielu z nich bagatelizuje problem i próbuje go rozwiązać w najprostszy sposób: coraz głośniej nastawiając telewizor czy radio. Przyczyną takiego stanu rzeczy czasem bywa wstyd, bo niedosłuch kojarzy się większości z nas z podeszłym wiekiem, a jeśli mamy lat 50 trudno nam pogodzić się z tym, że już teraz zaczynają nas dotykać takie problemy. Wstydzimy się także nosić aparat słuchowy, który również w widoczny sposób „komunikuje” innym: mam problemy ze słuchem.
Wrzesień to I Ogólnopolski Miesiąc Walki z Niedosłuchem realizowany w ramach kampanii społecznej „Usłyszeć świat - usłysz wszystkie odcienie dźwięków”. Szacuje się, że w Polsce nawet 6 milionów osób może mieć różne problemy ze słuchem, a niemal milion powinno nosić aparaty słuchowe. Z niedosłuchem boryka się co piąty mieszkaniec Ziemi mający 55 lat, co czwarty 65 – latek i co trzecia osoba mająca więcej niż 75 lat.
Czy można uniknąć głuchoty? Utrata słuchu jest zazwyczaj uznawana za nieodwracalny element starzenia się, ale nowe badania udowadniają, że styl życia ma większy wpływ na a tę przypadłość, niż sądzono wcześniej.
Ruszył nowy serwis edukacyjno - społecznościowy Sluchowisko.net przeznaczony dla ludzi z problemami słuchu. Na jego stronie można znaleźć niezbędne informacje o audioprotetycznych placówkach pomocy, aktach prawnych, nowoczesnym sprzęcie wspomagającym słyszenie oraz spytać się dyżurującego eksperta o problemy z niedosłuchem.
Świecowanie uszu to bardzo stara metoda leczenia alternatywnego. Jej entuzjaści twierdzą, że pomaga w leczeniu niedosłuchu, bólów głowy, migren i stanów zapalnych zatok. Od jakiegoś czasu stosowana jest także w celu łagodzenia dolegliwości związanych z klimakterium (na przykład uderzeń gorąca).
Starzenie się organizmu człowieka to proces nieuchronny, nieodwracalny i stale postępujący. Dotyczy całego organizmu, nie omija więc także narządu słuchu, a jego skutkiem jest tzw. głuchota starcza. Problemy ze słuchem mogą rozpocząć się już po ukończeniu 40 roku życia.