Uczeni ze Szwecji wskazują, że utrata słuchu może mieć znaczący wpływ na samopoczucie osób starszych.
Dziesiątki milionów Europejczyków cierpią na różnego stopnia niedosłuch. Od dzieci, z których jedno na 1.000 rodzi się głuche, po wiele osób, których słuch słabnie wraz z wiekiem.
Dziewięć na dziesięć osób nie stara się szukać pomocy w związku z problemami ze słuchem.
Niedosłuch to zaburzenie narządu słuchu objawiające się nieprawidłowościami przewodzenia dźwięków lub w ich odbiorze. Głuchota coraz częściej dotyka ludzi w różnym wieku, jednak nadal najpowszechniej występuje on u ludzi starszych. Problemy ze słuchem ma co czwarta osoba po 65. roku życia i ponad jedna trzecia siedemdziesięciopięciolatków. To także jedna z najbardziej powszechnie spotykanych dolegliwości dotykających seniorów.
Możliwość wszczepiania implantów ślimakowych u pacjentów z wadami słuchu stała się bez wątpienia jedną z przełomowych momentów w rozwoju medycyny. Implanty ślimakowe to jedyne powszechnie stosowane elektroniczne protezy ludzkiego zmysłu. Dzięki ich implantacji można znacząco podnieść jakość życia osób głuchych i głęboko niedosłyszących.
Ruszyła akcja edukacyjna „Zróbmy sobie ciszej”, której celem jest budowanie świadomości Polaków nt. ochrony słuchu i zagrożeń związanych z hałasem. Patronem akcji jest Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu. Zagrożeni nadmiernym hałasem są przede wszytskim mieszkańcy wielkich miast.
Nowa reforma emerytalna spowoduje, że kobiety i mężczyźni w Polsce będą pracować do 67 roku życia. Tymczasem według badań CBOS-u trzy czwarte z nas uważa, że mając 63 lata wchodzimy w etap starości. Jak organizm człowieka zmienia się z wiekiem? Czy jesteśmy gotowi na wydłużoną aktywność zawodową?
W podwarszawskich Kajetanach otwarto dziś Światowe Centrum Słuchu – World Hearing Center (WHC) Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. W ośrodku dziennie wykonywanych będzie ok. 50 operacji poprawiających słuch.
Szumy uszne stanowią poważny problem, z którym borykają się ludzie na całym świecie. Szacuje się, że jedna trzecia dorosłych doświadczyła szumów usznych w trakcie swojego życia, u jednej piątej szum uszny trwał dłużej niż 5 minut, a około 5% osób ma stałe szumy uszne. Do tej pory sądzono, że ten problem dotyka jedynie osób w podeszłym wieku, jednak młodzi ludzie też są coraz bardziej narażeni na pojawianie się tych objawów, prawdopodobnie w związku z narażeniem na hałas.
Europejski zespół naukowców odkrył, że osoby dotknięte swoistą postacią dziedzicznego ubytku słuchu są wrażliwsze na drgania o niższej częstotliwości. Odkrycia, zaprezentowane w czasopiśmie Nature Neuroscience, pogłębiają wiedzę na temat powiązania ubytku słuchu z wrażliwością na dotyk. Aby umożliwić "odczuwanie", muszą zostać wyregulowane wyspecjalizowane komórki skóry.
Dym papierosowy zawiera 4000 różnych substancji, 50 z nich jest uważanych za rakotwórcze. Wdychanie go zwiększa ryzyko zakażenia układu oddechowego, astmy, chorób serca i raka płuc. Wcześniejsze badania wykazały, że palacze są bardziej narażeni na utratę słuchu, teraz nowe testy uczonych Uniwersytecie w Miami na Florydzie pokazują, że także ludzie mieszkający lub pracują w środowiskach, w których pali się papierosy, pomimo tego, iż sami nie są palaczami, częściej doświadczają problemów ze słuchem.
Hałas - drogowy, uliczny, w pracy i w domu - jest wszechobecny. W strefie hałasu, który przekracza 70 decybeli, czyli próg szkodliwości, żyje więcej niż 1/3 z nas. Uszkodzenie słuchu wywołane hałasem zaś to najczęściej zgłaszana choroba zawodowa w Europie.
Starsze osoby doświadczające problemów ze słuchem mogą być bardziej narażone na demencję, wynika z najnowszych badań.
W sobotę 26 lutego w Klinice Otolaryngologii w Warszawie odbędą się bezpłatne badania słuchu dla seniorów, którym aparat słuchowy nie pomaga.
Problemy ze słuchem mogą prowadzić do ostrych sprzeczek między partnerami, a nawet rozpadu małżeństwa, wynika z badań na temat społecznych skutków wspomnianej dolegliwości.