W Polsce z powodu zaburzeń pamięci cierpi prawie 500 tys. osób. Połowa z nich jest dotknięta najcięższą postacią – chorobą Alzheimera. 21 września obchodzimy Światowy Dzień Osób Z Chorobą Alzheimera. To święto ma na celu uświadomienie całemu społeczeństwu, jak ważna jest diagnoza, profilaktyka oraz zwrócenie uwagi na potrzeby osób z tą chorobą.
Nieleczone osłabienie słuchu skutkuje problemami psychicznymi, mówią przedstawiciele Amerykańskiego Stowrzyszenia Psychologicznego.
Bycie seniorem to niekoniecznie tylko poranne zakupy na targu, cotygodniowy spacer do Kościoła czy opieka nad wnukami. Są ludzie, którzy świetnie przełamują stereotypy. W jaki sposób? Pokazując przez swoje pasje, że wiek czy niedomagania zdrowotne nie są żadną przeszkodą, aby w pełni cieszyć się aktywnym życiem. Jednym z nich jest Aleksander Doba, który przepłynął kajakiem Atlantyk. Niedosłyszący senior.
Słuchawki to taki prosty, a świetny wynalazek. Można słuchać czego się chce bez zakłócania spokoju sąsiadów czy współpasażerów. Problemem jest jednak to, że niektórzy nie potrafią dobrze z nich korzystać. Młodzi ludzie często nastawiają muzykę zbyt głośno, a to grozi problemami ze słuchem. Sprawdź, czy twoje wnuki nie ryzykują w ten sposób.
Aż 77 procent osób powyżej 60. roku życia jest przekonanych, że ma problem ze słuchem, przy czym jedynie 31 procent ma zdiagnozowany jego ubytek – wynika z najnowszego raportu TNS Polska „Słuch polskich seniorów 2014” opracowanego dla portalu razemdlasluchu.pl. W Polsce nawet 6,5 mln osób dojrzałych może mieć problem ze słuchem. Niedosłuch staje się coraz poważniejszym problemem, który niesie wraz z sobą ograniczenia aktywności znacznej części społeczeństwa.
Ułatwia komunikację nawet w trudnych warunkach akustycznych. Pomaga w korzystaniu z urządzeń elektronicznych, których używamy na co dzień. System FM stał się nieodłącznym elementem najlepszych implantów słuchowych.
Od 2012 roku w Polsce obowiązują nowe normy dopuszczalnego hałasu komunikacyjnego. Dodatkowych zabezpieczeń nie wymagają miejsca, w których dokuczliwe dźwięki nie przekraczają 70 dB. Z dnia na dzień, po wprowadzeniu nowych przepisów, spadła drastycznie liczba mieszkańców miast zagrożonych uciążliwymi odgłosami oraz ilość miejsc wymagających ochrony akustycznej. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby hałas w ciągu dnia nie przewyższał 55 dB.
Problemy ze słuchem ma co trzeci Polak. Niedosłuch utrudnia życie i załatwianie wielu spraw. Stąd też Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz firmy telekomunikacyjne, zawarły porozumienie, dzięki któremu będziemy lepiej słyszeć na przykład w urzędach. Stanie się to możliwe dzięki pętlom indukcyjnym - systemom wspomagania słuchu.
Polacy słyszą coraz gorzej. W te wakacje stan naszego słuchu zbada specjalny słuchobus, który w ramach Narodowego Testu Słuchu odwiedzi 70 polskich miast, badając 15 tysięcy osób.
Słuch należy niestety do zmysłów, które w naturalny sposób ulegają pogorszeniu w miarę starzenia się. Zmiany – choć powolne mogą tak bardzo osłabić nasz słuch, że nie jesteśmy w stanie normalnie słyszeć i dogadywać się z ludźmi. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się wówczas aparat słuchowy. Czasem jednak i on przestaje wystarczać. Czy wówczas zostaje życie w ciszy? Na szczęście nie. Współczesna medycyna leczy głębokie ubytki słuchu przy zastosowaniu zaawansowanej technologii - implantów słuchowych.
Uczeni ze Szwecji wskazują, że utrata słuchu może mieć znaczący wpływ na samopoczucie osób starszych.
Dziesiątki milionów Europejczyków cierpią na różnego stopnia niedosłuch. Od dzieci, z których jedno na 1.000 rodzi się głuche, po wiele osób, których słuch słabnie wraz z wiekiem.
Dziewięć na dziesięć osób nie stara się szukać pomocy w związku z problemami ze słuchem.
Niedosłuch to zaburzenie narządu słuchu objawiające się nieprawidłowościami przewodzenia dźwięków lub w ich odbiorze. Głuchota coraz częściej dotyka ludzi w różnym wieku, jednak nadal najpowszechniej występuje on u ludzi starszych. Problemy ze słuchem ma co czwarta osoba po 65. roku życia i ponad jedna trzecia siedemdziesięciopięciolatków. To także jedna z najbardziej powszechnie spotykanych dolegliwości dotykających seniorów.
Możliwość wszczepiania implantów ślimakowych u pacjentów z wadami słuchu stała się bez wątpienia jedną z przełomowych momentów w rozwoju medycyny. Implanty ślimakowe to jedyne powszechnie stosowane elektroniczne protezy ludzkiego zmysłu. Dzięki ich implantacji można znacząco podnieść jakość życia osób głuchych i głęboko niedosłyszących.