Kobiety cierpiące na mialgiczne zapalenie mózgu i zespół chronicznego zmęczenia (myalgic encephalomyelitis/chronic fatigue syndrome, ME/CFS) mają zwykle więcej objawów i chorób współwystępujących niż mężczyźni. Co więcej, symptomy nasilają się wraz z długością trwania schorzenia.
Osoby z subkliniczną niedoczynnością tarczycy (czyli łagodną niedoczynnością tarczycy, którą można wykryć tylko za pomocą badania krwi) są dwukrotnie bardziej narażone na rozwój niewydolności serca w porównaniu z ludźmi o prawidłowej pracy tarczycy.
Seniorzy z niedoczynnością tarczycy mogą być bardziej narażeni na rozwój demencji. Ryzyko otępienia jest jeszcze wyższe u osób, których stan tarczycy wymaga stosowania leków.
Objawy zespołu przewlekłego zmęczenia (chronic fatigue syndrome, CFS) mają związek z niższym poziomem hormonów tarczycy. CFS, dolegliwość o nieznanych przyczynach, można wyjaśnić niższymi poziomami hormonów tarczycy, choć nie musi oznaczać równocześnie innych chorób tarczycy.
Powszechna u osób starszych nieprawidłowość hormonalna, czyli łagodna forma nadczynności tarczycy, zwana subkliniczną nadczynnością, wiąże się ze znacznie wyższym ryzykiem wcześniejszego zgonu.
Ludzie z wiekiem częściej chorują. Jednak nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie Oksfordzkim pokazały, że wpływ genów danej osoby na ryzyko zachorowania w rzeczywistości słabnie wraz z procesem starzenia się.
Takie kłopoty ze snem, jak bezsenność, mogą być wywoływane różnymi czynnikami, np. przewlekłym bólem, refluksem, czy depresją. Mogą za nie jednak odpowiadać także zaburzenia funkcji tarczycy.
Zaparcia to nieprzyjemna dolegliwość, która dotyczy wielu ludzi w różnym wieku. Wywołuje uczucie ociężałości, wzdęcia i bóle brzucha. Zobacz, dlaczego może cię męczyć obstrukcja.
Tarczyca to niewielki narząd o wadze 30-60 g. Odpowiedzialna jest za produkcję hormonów takich jak tyroksyna, trójjodotyronina oraz kalcytonina. Związki te odpowiadają m.in. za metabolizm oraz gospodarkę wapniowo-fosforanową. Szacuje się, że do 60. roku życia z chorobami tarczycy zmaga się ok. 7-9 % populacji, natomiast w grupie osób starszych problem ten dotyczy nawet co 10. osoby. Najczęściej występuje niedoczynność i nadczynność tarczycy. Kobiety chorują częściej niż mężczyźni. Dieta stanowi ważny element terapii chorób tarczycy, powinna być indywidualnie zaplanowana dla każdego pacjenta.
Wpływa na pracę serca, płodność, przemianę materii, a nawet samopoczucie - mimo, że często jest lekceważona, to nieprawidłowe działanie tarczycy może doprowadzić do poważnych zaburzeń.
Tarczyca to gruczoł dokrewny (wewnątrzwydzielniczy) znajdujący się z przodu krtani, którego prawidłowa praca ma dla zdrowia człowieka ogromne znaczenie. Hormony wydzielane przez tarczycę – T3 i T4 to związki jodu, które odpowiadają za wiele funkcji naszego organizmu – zależy od nich stan skóry, włosów i paznokci, ale także prawidłowe działanie układu krążenia i centralnego układu nerwowego. Jakie są podstawowe zaburzenia czynności tarczycy i które z objawów powinny zwrócić naszą uwagę?
Możesz odżywiać się jak dotychczas i nie dostarczać sobie nadmiaru kalorii, a jednak dostrzegać przyrost wagi. Skąd to wynika? U podstaw takiego procesu mogą leżeć różne przyczyny. Oto siedem najczęstszych powodów tycia nie spowodowanego zmianami w sposobie odżywiania się.
Tarczyca produkuje hormon (TSH), który reguluje, między innymi, temperaturę ciała, metabolizm i bicie serca. Problemy z funkcjonowaniem organizmu zaczynają się zarówno, gdy gruczoł jest nadaktywny, jak i pracuje niedostatecznie wydajnie. Sprawdź, jakie objawy mogą świadczyć o niedoczynności. Symptomy choroby bardzo obniżają jakość życia, znacznie utrudniając wykonywanie codziennych obowiazków - zgloś się do lekarza, jeśli ich doświadczasz.
Tarczyca to jeden z najmniejszych narządów naszego ciała. Bywa często niedoceniany, a wywiera na organizm ogromny wpływ. Najczęstszymi schorzeniami tego gruczołu są zapalenie lub zaburzenia produkcji hormonów, które wynikają z nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty lekarskiej i przeprowadzenia badania USG tarczycy?
Tarczyca – narząd kształtem przypominający motyla, umiejscowiony w środkowej części szyi ponad krtanią. Jest to wewnątrzwydzielniczy gruczoł, produkujący hormony tarczycowe, które mają istotny wpływ na niemal wszystkie układy organizmu człowieka. Od jego działania zależy nasze samopoczucie, metabolizm czy silne i zdrowe kości oraz stawy.
Zdarzenia związane z ekstremalną pogodą (np. powódź) niszczą zdrowie psychiczne