Czy kiedykolwiek czułeś się ospały/a i niespokojny/a po długim locie lub nocnej zmianie? Na University of Surrey i University of Aberdeen ustalono, że zaburzenia naszego zegara biologicznego, takie jak te doświadczane podczas jet lagu, wpływają na nasz metabolizm - ale w mniejszym stopniu niż senność i główny „zegar" w mózgu.
Sprawdzono związek między wydajnością w pracy i nawykami związanymi ze stylem życia wśród japońskich pracowników. Jak ustalono, niewystarczająca ilość snu była dominującym czynnikiem wpływającym na wydajność pracy u mężczyzn i kobiet. Na drugim miejscu znajdował się brak regularnych ćwiczeń i spożywania posiłków późnym wieczorem. Odkryto też, że mężczyźni częściej niż kobiety mieli nawyki związane ze stylem życia, które wpływały na wydajność w pracy.
Wielu ludzi nie sypia dostatecznie długo, szczególnie w krajach rozwiniętych niektórzy śpią zaledwie pięć do sześciu godzin na dobę zamiast zalecanych siedmiu do ośmiu.
Większość ludzi, którzy zarwali całą noc, doskonale zna to uczucie zmęczenia i napięcia. Niemniej, choć ciało jest fizycznie wyczerpane, mózg czuje się szczęśliwy i mamy "zawroty głowy".
Sen i zdrowie są ze sobą nierozerwalnie związane. Sprawdzono związek między zaburzeniami i niedoborami snu u osób starszych a ryzykiem demencji i przedwczesnej śmierci. Okazało się, że zagrożenie demencją było dwukrotnie wyższe wśród ludzi, którzy sypiali krócej niż pięć godzin w porównaniu z tymi, którzy spali 7-8 godzin snu na dobę. Odkryto też powiązanie między zaburzeniami snu i jego niedoborem a wyższym ryzykiem wcześniejszej śmierci.
Po 10-dniowym okresie niedoboru snu, potrzeba było aż siedmiu dni rekonwalescencji, by ludzie odzyskali uprzednią szybkość reakcji. Co istotne, nie odzyskali w tym czasie pełnej sprawności, jeśli chodzi o inne wskaźniki funkcjonowania.
W ostatnich dekadach coraz więcej osób w wieku poniżej 50 lat choruje na raka. W Brigham and Women's Hospital pokazano, że w różnych miejscach na świecie wzrosła częstość wczesnych (zdiagnozowanych przed 50 rokiem życia) nowotworów w tym: raka piersi, okrężnicy, przełyku, nerek, wątroby i trzustki. Drastyczny wzrost takich diagnoz rozpoczął się około 1990 roku.
Ludzie pomagają sobie nawzajem, co stanowi jeden z fundamentów cywilizowanego społeczeństwa. To naturalne zachowanie może być jednak łatwo zaburzone - wtedy, gdy brakuje nam snu, mówią eksperci z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.
Jeśli niedosypiasz, jesteś bardziej podatny/a na kiepskie wybory dietetyczne, co może sprzyjać tyciu lub niweczyć wysiłki włożone w odchudzanie.
Od dawna eksperci sądzą, że brak snu może „siać spustoszenie" w naszych emocjach. Jest to szczególnie widoczne u żołnierzy w strefach walk, rezydentów medycznych, a nawet u świeżo upieczonych rodziców. Teraz ta teoria ma neurologiczne podstawy, mówią pracownicy University of Callfornia, Berkeley i Harvard Medical School.
Osoby, które przez siedem dni wracały do zdrowia po 10-dniowym okresie niedoboru snu, odzyskały szybkość reakcji, ale nie wróciły do pełnej sprawności, jeśli chodzi o inne funkcje.
Już trzy noce z rzędu bez snu znacznie pogorszają samopoczucie psychiczne i fizyczne, ostrzegają eksperci z University of South Florida.
Kiepsko spałeś/aś w nocy? Poleganie na kofeinie, jako środku, który miałby pomóc ci przetrwać dzień, może być nieskuteczne, mówią eksperci z Michigan State University.
Przeciętny Amerykanin sypia krócej niż siedem godzin na dobę, co stanowi minimum zalecane przez ekspertów, a niemal połowa Amerykanów odczuwa negatywne konsekwencje niedostatecznej ilości snu. Problem dotyczy szczególnie mężczyzn.
Odczuwasz złość? Nowe badania sugerują, że potrzebujesz więcej snu.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca