Niedobór snu to współczesna „plaga". Dużo pracujemy, mamy wiele obowiązków rodzinnych i w efekcie wydłużamy godziny aktywności skracając czas przeznaczony na sen. Takie postępowanie jest jednak bardzo ryzykowne - może skrócić życie.
Wydaje się to zaskakujące, ale pozbawienie osoby cierpiacej na depresję snu może osłabić objawy choroby.
Od jakiegoś czasu wiadomo, że istnieje związek pomiędzy snem i masą ciała. Liczne badania dowiodły, że niedobór snu skutkuje zaburzeniami hormonalnymi, spowalnia metabolizm i sprzyja nadmiernemu jedzeniu. Teraz postanowiono dokładniej sprawdzić, jak niedosypianie przekłada się na przybieranie na wadze.
Niedostatek snu negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie, ale w dłuższej perspektywie także jest groźny - nie tylko osłabia zdrowie, m. in. układ sercowo-naczyniowy, ale także ogranicza możliwości zapamiętywania i uczenia się.
Osoby, które się nie wysypiają, dostarczają sobie więcej kalorii niż ci, którzy maja okazję dostatecznie długo wypoczywać. W efekcie ci pierwsi są bardziej narażeni na otyłość.
Dostatecznie długi sen jest niezbędny dla zdrowia, ma bowiem wpływ na wiele funkcji w organizmie. Teraz okazuje się, że niedobór odpoczynku może być szkodliwy dla serca poprzez obniżenie poziomu tzw. „dobrego cholesterolu".
Trudno jest określić rekomendowaną dla wszystkich ilość snu - jedni potrzebują dłuższego, inni krótszego odpoczynku. Wiadomo jednak na przykład, że ci którzy zasypiają w ciagu krótszym niż siedem minut od położenia się do łóżka, mogą cierpieć na niedobór snu.
Migreny to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Atakom choroby często towarzyszą nudności, wymioty i zwiększona wrażliwość na światło. Na migreny cierpi 10-12 proc. populacji. Choroba jest bardzo uciążliwa i znacznie obniża jakość życia. Dotychczas nie opracowano w pełni skutecznego leku na tę przypadłość. Na chorobę częściej zapadają kobiety, stanowią około 70 proc. pacjentów.
Niedostateczna ilość snu zwiększa ryzyko chorób serca. Częściej na dolegliwości, których przyczyną jest brak odpowiedniej ilości snu, narażone są kobiety.
U osób, które sypiają mniej niż siedem godzin na dobę, notuje się nawet trzykrotnie większe ryzyko przeziębień w porównaniu do przesypiających osiem godzin i dłużej.
Wiele zewnętrznych przyczyn starzenia się skóry można wyeliminować, wynikają bowiem nierzadko z naszego stylu życia. Nasze decyzje, wybory, przyzwyczajenia mogą sprawić, że skóra przedwcześnie ulegnie procesowi starzenia.
U osób wysokim ciśnieniem, które niedostatecznie długo śpią, notuje się podwyższone ryzyko chorób serca i zawału, można przeczytać na łamach Archives of Internal Medicine.
Migrena należy do chorób lekceważonych, ponieważ jej obawy nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. Sprawę pogarsza fakt, że nie istnieje medykament mogący wyleczyć opisywaną przypadłość. Chorobę definiuje się jako gwałtowny, okresowy, pulsujący ból głowy. Częściej zapadają na nią kobiety, stanowią około 70% chorych.