Dysfagia, czyli zaburzenia połykania, rozwija się w związku z obecnością różnych chorób, np. stwardnienia rozsianego czy neuropatii obowodej, ale sprzyja jej także po prostu starzenie się.
Niedożywienie nie jest tylko problemem krajów Trzeciego Świata, niewystępującym w państwach wysoko rozwiniętych. Światowa Organizacja Zdrowia wymienia niedożywienie jako jedno z poważniejszych zagrożeń dla zdrowia publicznego na całym świecie. Na niedożywienie w szczególności narażeni są seniorzy. Dlaczego? W podeszłym wieku bowiem ryzyko niesamodzielności znacznie wzrasta, a starzeniu się często towarzyszą apatia, depresja czy demencja starcza. A te są sprzymierzeńcami zaniedbywania posiłków lub braku dbałości o właściwe odżywianie.
To poważny i niedoceniany wciąż problem. Niedożywienie pacjentów onkologicznych to powszechnie występujące zjawisko, którego następstwem są gorsze rokowania i ograniczenie skuteczności leczenia. Z tego względu Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych opracowała specjalną ankietę, która będzie dystrybuowana w gabinetach lekarzy onkologów w całej Polsce. Ma pomóc w eliminacji problemu niedożywienia wśród chorych cierpiących na nowotwory.
Niedożywienie stanowi dość częsty problem u osób po 65. roku życia. Sygnałem alarmującym może być pusta lodówka w domu seniora.
Choroba nowotworowa powoduje długotrwały stan zapalny, co ma niekorzystny wpływ na działanie całego organizmu. Z tego powodu bardzo ważną kwestią jest odpowiednie żywienie chorego w czasie choroby. Słaby, zmęczony chorobą organizm potrzebuje większej ilości składników odżywczych. Jak odżywiać się w czasie choroby nowotworowej podpowiadają eksperci i twórcy kampanii „Rak. To się leczy!”.
W dniach 4 i 5 października w 2500 sklepach na terenie całego kraju odbywała się Ogólnopolska Zbiórka Żywności Podziel się Posiłkiem. W tegorocznej edycji akcji uczestniczyło 35 000 wolontariuszy Banków Żywności, którym udało się zebrać 472 tony jedzenia, które trafi w najbliższym czasie do potrzebujących dzieci.
Jedna na osiem osób na całym świecie jest chronicznie niedożywiona, wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych. WHO apeluje do światowych przywódców mówiąc, że w niektórych regionach nie powiedzie się cel zmniejszenia o połowę liczby głodnych do 2015 roku.
Chorzy na raka w wieku powyżej 65 lat są bardziej narażeni niż młodsi chorzy na nieodżywienie, stwierdzili uczeni na corocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego (the American Society for Parenteral and Enteral Nutrition) w Orlando na Florydzie.
Choroba nowotworowa jest jednym z największych problemów naszych czasów. Osoba chora przeżywa ból, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Taki stan powoduje apatię, zniechęcenie oraz utratę sił i chęci do walki z chorobą. Przewlekła choroba oraz towarzysząca jej często niechęć do jedzenia powodują zużywanie zgromadzonych w ustroju rezerw energetycznych. W efekcie dochodzi do ogólnego osłabienia, a często nawet wyniszczenia organizmu, co bardzo obniża odporność osoby chorej i ujemnie wpływa na efekty leczenia.
Światowy Dzień POChP (Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc) to coroczne wydarzenie, które ma zwiększyć świadomość zagrożenia chorobą i popularyzować informacje na temat opieki nad cierpiącymi na nią pacjentami.
Nowe badania sugerują, że dieta może wpływać na zdolności poznawcze osób z chorobą Alzheimera. Chociaż wciąż na wczesnym etapie, najnowsze badania, opublikowane w Journal of the Federation of American Societies for Experimental Biology, prezentują interesujące dane.
Co szóste dziecko w Polsce żyje poniżej minimum egzystencji. Głód nie oszczędza maluchów nawet w Dniu Dziecka. Teraz można im pomóc bez konieczności wychodzenia z domu - rusza Internetowa Zbiórka Żywności.
Seniorzy i ich opiekunowie nie zawsze umieją rozpoznać oznaki złego stanu odżywienia, który ma ogromny wpływ zdrowie psychiczne i fizyczne.
W Wielkiej Brytanii wiele starszych osób przyjmowanych pacjentami szpitali jest zagrożonych niedożywieniem. Niedożywienie jest spowodowane zbyt mała ilością przyjmowanych posiłków (witamin, minerałów), zbyt małą liczbą kalorii, źle zbalansowaną dietą lub chorobą.
International Association of Agricultural Economists przeprowadziło badania, z których wynika, że na świecie żyje około 1 miliard ludzi z nadwagą, podczas gdy osób niedożywionych – około 800 milionów.