Niekorzystną dla polskich pacjentów sytuację, jaką jest emigracja anestezjologów, miały powstrzymać noworoczne podwyżki plac dla lekarzy tej specjalności, niestety nie dojdą one do skutku. W konsekwencji Związek Zawodowy Anestezjologów przewiduje kolejną falę emigracji lekarzy.
Firmy szykują się do procesów o listy refundacyjne Dowolność rządu w tworzeniu list leków refundowanych może kosztować budżet państwa krocie. Poszkodowane firmy grożą sądami.
W całym kraju w co czwartym szpitalu już wczoraj rozpoczęły się przygotowania do wielkiego strajku lekarzy. Medycy są rozczarowani podwyżkami, jakie otrzymali jesienią. Z doniesień "Gazety Wyborczej" wynika, że obecnie do strajku chce przystąpić 150 spośród 650 szpitali, a w maju nawet 400.
5 - go stycznia Ministerstwo Zdrowia oddało do konsultacji społecznych najnowsze projekty rozporządzeń dotyczących leków refundowanych. Listy zawierają medykamenty innowacyjne, co do których wygasła ochrona patentowa i posiadają tańsze odpowiedniki.
Obsługujący blisko 250 tysięcy mieszkańców Woli i Bemowa szpital, od nowego roku ogranicza działalność - alarmuje "Życie Warszawy". Powód? Placówka nie zdołała porozumieć się z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Od 1 stycznia obowiązywać będą nowe zasady funkcjonowania pogotowia ratunkowego - pisze "Życie Warszawy". Dla pacjentów najistotniejsza jest jedna zmiana - dyspozytorzy uzyskają prawo do odmówienia wysłania karetki, jeśli uznają, że nie jest to konieczne. Nadal nie będziemy musieli jednak z własnej kieszeni płacić za przyjazd ambulansu, jeśli nasze wezwanie uznane zostanie za nieuzasadnione.
Osoby niepełnosprawne, które ubiegają się z Narodowego Funduszu Zdrowia o refundację wózka inwalidzkiego czy aparatu słuchowego muszą czekać w coraz dłuższych kolejkach. Okazuje się, że na tego typu sprzęt trzeba czekać niekiedy nawet około roku. W 2007 roku ma być jeszcze gorzej, ponieważ NFZ jeszcze zmniejszył budżet na tego typu refundacje - donosi "Metro".
Polacy niechętnie korzystają z badań profilaktycznych. Na wizytę u lekarza decydują się wówczas, gdy coś poważniejszego dolega.
Według doniesień "Życia Warszawy" Ministerstwo Zdrowia chce, aby pacjenci udając się na wizytę lekarską identyfikowani byli na podstawie dowodu osobistego. W tej sytuacji zbędne byłoby posiadanie książeczki zdrowia i elektronicznej karty, którą zamierza wprowadzić Narodowy Fundusz Zdrowia.
Problemy z opodatkowaniem tzw. "leków za grosik" sprawiły, iż mogą one zniknąć z polskich aptek. Na Śląsku jest wiele aptek mających w swojej ofercie tańsze lekarstwa toteż tamtejsza rada aptekarska zwróciła się do urzędu skarbowego z prośbą o wiążącą interpretację przepisów podatkowych dotyczących dystrybucji leków za jeden grosz. urząd skarbowy odpowiedzi nie udzielił.
NFZ zapowiada, że od przyszłego roku pacjenci będą się posługiwać elektronicznymi kartami. Maja być na nich zapisane informacje o pobytach w szpitalu i wizytach u lekarza.
W społeczeństwie, którego 13% stanowią osoby po 60 - tym roku zapewnienie kompleksowej opieki zdrowotnej seniorom powinno być jednym z priorytetów. Niestety z pośród ponad setki zaproponowanych przez geriatrów procedur medycznych Narodowy Fundusz Zdrowia( NFZ) zakontraktować chce tylko 33. Wśród pozycji zaakceptowanych przez NFZ nie znalazło się min: leczenie wtórnego nadciśnienia tętniczego, zapalenia dróg moczowych czy choroby Parkinsona.
Chorzy na nowotwory pacjenci umierają w Polsce z powodu braku sprzętu do leczenia. Jeśli szpitale nie otrzymają nowych urządzeń, sytuacja jeszcze się pogorszy - wynika z cytowanego przez "Rzeczpospolitą” raportu onkologów dla Ministerstwa Zdrowia.
Z najnowszego sondażu TNS OBOP wynika, że 45 procent ankietowanych jest niezadowolona z opieki medycznej. 49 procent Polaków przyznaje natomiast, że jest zadowolona z publicznej opieki medycznej. 32 procent zaś chętnie wyjechałoby na leczenie za granicę, jeżeli Narodowy Fundusz Zdrowia zwróciłby koszty leczenia.
Ministerstwo Zdrowia planuje w niedalekiej przyszłości restrukturyzację szpitali. Jak zapowiada Zbigniew Religa, ponad 200 z nich może zostać przekształconych, bądź zlikwidowanych. Decyzję o tym, czy dana placówka ma zostać objęta zmianami, będą podejmowały władze samorządowe regionu.