Chirurgia plastyczna jest jedną z najlepiej rozwijających się dziedzin medycyny. Nic dziwnego: kobiety zawsze były zainteresowane poprawianiem swojej urody, a teraz otrzymały nowe, bardzo atrakcyjne możliwości. U chirurga plastycznego możemy sobie wygładzić zmarszczki, powiększyć usta, podnieść opadające powieki czy biust, zmienić kształt nosa…Niestety, zabiegi chirurgii plastycznej nadal są bardzo drogie, więc nie każdemu z nas dostępne. Istnieje jednak możliwość zrefundowania kosztów operacji czy tylko konsultacji chirurga – plastyka. W jakich przypadkach?
Na nowej liście leków refundowanych znalazła się Iwabradyna, drogi i dotychczas niezbyt często stosowany lek na nadciśnienie. Kontrowersje wzbudza nie tylko obecność preparatu na liście, ale także sposób w jaki tam trafił.
Częstym problemem osób będących na emeryturze czy rencie są nie tylko problemy zdrowotne, ale i mocno doskwierająca samotność. Jest jednak doskonały sposób na poradzenie sobie z obydwoma tymi problemami naraz: wyjazd do sanatorium. Mamy tu okazję nie tylko podreperować bardziej czy mniej nadwątlone zdrowie, ale także zawrzeć nowe, interesujące znajomości. Kto i jak często może skorzystać z oferty sanatoryjnej w ramach NFZ?
Niemal wszyscy jesteśmy objęci powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym, nad którym czuwa NFZ. Nie jest tajemnicą, że dostęp do usług państwowej służby zdrowia pozostawia wiele do życzenia. Kilkumiesięczne kolejki do lekarzy specjalistów, konieczność uzyskania skierowania, oczekiwanie na zabiegi specjalistyczne, ( jak np. tomografia komputerowa) - to wszystko powoduje, że wielu z nas rezygnuje z tej drogi – wybierając leczenie prywatne.
Jak informuje „Gazeta Prawna”, od 29 – go września obowiązują przepisy umożliwiające ubieganie się o refundację leków importowanych do Polski z tzw. importu równoległego. Jest więc szansa na obniżenie cen niektórych farmaceutyków oraz zniwelowanie kosztów ponoszonych przez NFZ na refundację.
Dla dwóch milionów chorych na cukrzycę, pojawia się ogromna szansa - Narodowy Fundusz Zdrowia zamierza wprowadzić system tzw. kompleksowej ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nad chorymi cierpiącymi na tę chorobę. Dla pacjentów oznacza to możliwość wyboru poradni specjalistycznej i złożenia deklaracji wyboru lekarza - pisze "Dziennik Polski".
W październiku może dojść do zamknięcia aż 77 szpitali w całej Polsce. W tym miesiącu upływa termin masowych wypowiedzeń lekarzy z pracy. Z informacji "Dziennika" wynika, że najtrudniejsza sytuacja jest w województwach podkarpackim, świętokrzyskim i opolskim - tam z pracy zwolniło się ponad 70 procent medyków.
Ruszyła pracownia neuroradiologii zabiegowej we Wrocławskim Centrum Medycznym Euromedic. Jest to pierwsza w Polsce niepubliczna pracownia oferująca badania oraz zabiegi interwencyjne w zakresie tętnic dogłowowych, takie jak np. angiografie mózgowe.
Dolnośląskie Centrum Medycyny Nuklearnej podpisało kontrakt z NFZ. Narodowy Fundusz Zdrowia pokryje koszty 100 badań wykonanych przy użyciu skanera PET-CT.
Resort zdrowia planuje wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenie pielęgnacyjne, nowe rozwiązanie ma być wdrożone w 2009 roku. Zgromadzone w ten sposób pieniądze będą przeznaczone na opiekę pielęgnacyjną nad osobami starszymi. Tylko w 2009 roku z nowego ubezpieczenia system lecznictwa może uzyskać 8,4 mld zł.
Eksperci z Centrum im. Adama Smitha uważają, że warto zlikwidować składkę na ubezpieczenie zdrowotne, zaś wszystkie szpitale i przychodnie sprywatyzować poprzez publiczne aukcje. Obywatele mieliby zagwarantowaną podstawową opiekę zdrowotną dzięki wykupieniu abonamentu w firmie ubezpieczeniowej.
Farmaceuci, pomimo, iż mają na to zgodę ministra zdrowia nie chcą dopisywać numeru indentyfikacyjnego PESEL na receptach, które przynoszą do aptek pacjenci. Aptekarze boją się kontroli z Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjenci muszą z tego właśnie względu kupować leki bez zniżki - informuje "Życie Warszawy".
Minister zdrowia Zbigniew Religa przedstawił podczas konferencji prasowej koszyk gwarantowanych świadczeń medycznych. Procedury, które znalazły się w tym pakiecie mają być finansowane przez NFZ.
Z sondażu CBOS wynika, że protesty lekarzy popiera 43% obywateli, zaś krytykuje je 37%. Aż 16% przyjmuje ten status quo obojętnie.
Lekarze nie zaprzestają walki o podwyżki, wcześniejsze akcje nie przyniosły oczekiwanych rezultatów i medycy odejdą od łóżek. Odwołane zostaną zaplanowane zabiegi i operacje, placówki będą pracowały jak na ostrym dyżurze. Od poniedziałku rozpocznie się bezterminowy strajk lekarzy.