Osoby zorganizowane, o wysokim poziomie samodyscypliny, mogą mieć niższe ryzyko rozwoju łagodnych zaburzeń poznawczych wraz z wiekiem, tymczasem ludzie łatwo poddający się nastrojom lub niestabilni emocjonalnie, częściej doświadczają problemów poznawczych na starość, czytamy na stronach Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Powszechnie się uważa, że ludzie nie mogą zmienić swojej osobowości, bo w dużej mierze jest ona stabilna i dziedziczna. Okazuje się jednak, że pewne cechy daje się zmienić dzięki konsekwentnemu działaniu i ważnym wydarzeniom życiowym.
Badania wykazały, że zachowania kotów odzwierciedlają cechy osobowościowe ich właścicieli.
„Tylko spokój nas może uratować". Przynajmniej przed demencją. A właściwie nie tylko to, bo także pielęgnowanie przyjaźni chroni nas przed otępieniem.
Neurotyczni ludzie nierzadko są niezrównoważeni emocjonalnie, często odczuwają lęk i stres. Dlatego zwykle proponuje im się strategie, a nawet terapie, które pozwoliłyby osłabić wspomniane objawy i uwolnić od ciągłego niepokoju. Okazuje się jednak, że neurotyzm może „popłacać" - oznacza więsksze szanse na dłuższe życie.
W wielu badaniach pokazano, że samotność często wiąże się ze słabym zdrowiem psychicznym i fizycznym. Teraz uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i Uniwersytetu Chicago odkryli, że na problem poczucia izolacji może mieć wpływ genetyczne dziedzictwo.
Duże grono przyjaciół i znajomych pozwala cieszyć się większym spokojem i mieć większe szanse na uniknięcie demencji.
Następnym razem, zanim dokonasz wyboru przekąski, zastanów się, czy odruchowo sięgasz po coś słodkiego, czy też wybierasz jakieś słone produkty, np. chipsy lub popcorn? Wolisz słodkie wino, czy wytrawne? Takie wybory mają związek z twoją osobowością, uważają naukowcy.
Nerwowość i introwertyzm to cechy, które mogą skrócić życie. Okazuje się, że cechy naszego charakteru oddziałują na stan naszego zdrowia. Naukowcy z USA przekonują, iż osobowość ma wpływ na to, jak długo egzystujemy na ziemi. Wyniki swych badań przedstawili na łamach „Journal of the American Geriatrics Society".