W pewnych okolicznościach neurotyczność może być korzystna dla zdrowia.
Pomimo popularnej hipotezy, że cechy osobowości są stosunkowo odporne na presje środowiskowe, pandemia Covid-19 mogła zmienić pewne elementy osobowości, uważają uczeni z Florida State University College of Medicine.
Zarówno tancerze amatorzy, jak i zawodowi są mniej neurotyczni niż osoby, które nie tańczą. Ci pierwsi są także bardziej ugodowi, otwarci i ekstrawertyczni. Znaczenie ma tu również gatunek tańca.
W większości przypadków ludzie formułują cele zgodne z cechami osobowości, a cele danej osoby są powiązane z późniejszymi zmianami jej osobowości w czasie.
Badania sugerują, że ludzie z różnych pokoleń są równie samotni, ale z odmiennych powodów.
Osobowość współmałżonka może mieć duży wpływ na twoją zdolność do powrotu do zdrowia po chorobie.
Wiele osób, zwłaszcza tych z silnymi i wysoce reaktywnymi emocjami, może zyskać korzyści z interakcji z kotami.
Pewne cechy osobowości mają związek z satysfakcją z życia i pomimo zmian w rolach społecznych i nasileniu obowiązków w ciągu dorosłego życia, relacja ta jest stabilna, niezależnie od wieku.
Osoby z wysokim poziomem neurotyczności i stresu mogą być bardziej narażone na objawy depresyjne, daje się to jednak osłabiać, gdy przestrzega się pięciu zasad buddyzmu - podstawowego systemu etycznego dla wyznawców tej religii.
Każdego dnia stajemy w obliczu niepewności i zastanawiamy się nad wynikiem naszych starań. W obliczu nieznanego większość ludzi odczuwa pewien stopień niepokoju i dyskomfortu.
Osoby zorganizowane, o wysokim poziomie samodyscypliny, mogą mieć niższe ryzyko rozwoju łagodnych zaburzeń poznawczych wraz z wiekiem, tymczasem ludzie łatwo poddający się nastrojom lub niestabilni emocjonalnie, częściej doświadczają problemów poznawczych na starość, czytamy na stronach Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Powszechnie się uważa, że ludzie nie mogą zmienić swojej osobowości, bo w dużej mierze jest ona stabilna i dziedziczna. Okazuje się jednak, że pewne cechy daje się zmienić dzięki konsekwentnemu działaniu i ważnym wydarzeniom życiowym.
Badania wykazały, że zachowania kotów odzwierciedlają cechy osobowościowe ich właścicieli.
„Tylko spokój nas może uratować". Przynajmniej przed demencją. A właściwie nie tylko to, bo także pielęgnowanie przyjaźni chroni nas przed otępieniem.
Neurotyczni ludzie nierzadko są niezrównoważeni emocjonalnie, często odczuwają lęk i stres. Dlatego zwykle proponuje im się strategie, a nawet terapie, które pozwoliłyby osłabić wspomniane objawy i uwolnić od ciągłego niepokoju. Okazuje się jednak, że neurotyzm może „popłacać" - oznacza więsksze szanse na dłuższe życie.