U pacjentów hospitalizowanych z powodu boreliozy ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych było o 28 proc. wyższe niż u ludzi wolnych od tej choroby. Co więcej, ci pierwsi dwukrotnie częściej podejmowali próby samobójcze po zakażeniu w porównaniu z tymi drugimi.
Długotrwałe picie alkoholu może powodować, że ludzie są bardziej wrażliwi na ból.
Typowa zachodnia dieta wysokotłuszczowa może zwiększać ryzyko doświadczania bólu u osób z takimi problemami, jak cukrzyca lub otyłość.
Wiele osób doświadcza drętwienia, mrowienia i bólu stóp bez znanej przyczyny. To neuropatia małych włókien, który może skutkować osłabieniem i problemami z równowagą. W licznych przypadkach ludzie zmagają się zarówno z neuropatią małych, jak i dużych włókien.
Kontrolowanie poziomu cukru we krwi w ciągu pierwszego roku od diagnozy zmniejsza częstość występowania poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych. Co więcej, ustalono też, że im bardziej poziom glukozy we krwi pacjenta zmieniał się w ciągu 12 miesięcy po postawieniu diagnozy, tym większe było prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych zdarzeń sercowo-naczyniowych.
Osoby, które cierpią z powodu stopy cukrzycowej, powinny szczególnie dbać o nogi zimą.
Prawie 50% pacjentów z cukrzycą typu 2 doświadcza ostrego i przewlekłego bólu, a około jedna czwarta cierpi z powodu szerokiego zakresu objawów, w tym uszkodzenia nerwów, zmęczenia i depresji.
Podczas odbywającego się w Cambridge Europejskiego Tygodnia Walki z Bólem ogłoszono pierwsze wyniki ankiety PainSTORY, która jest pierwszym tego rodzaju programem badań polegającym na śledzeniu przez rok losów pacjentów cierpiących na przewlekły ból. Badania przeprowadzane są w 13 krajach Europy, a ich celem jest lepsze zrozumienie sposobów zwalczania przewlekłego bólu w Europie.
Z badania TNS OBOP wynika, że wiedza Polaków na temat skutecznych metod kontroli bólu nadal jest bardzo niewielka. Ponad połowa osób, które odczuwają dolegliwości uniemożliwiające normalne funkcjonowanie, ucieka się do samoleczenia za pomocą środków dostępnych bez recepty.