W Polsce żyje ok. 400 tysięcy ludzi chorych na padaczkę. Co roku zapada na nią 40-70 osób na każde 100 tysięcy. W 6 przypadkach na 10 nie znamy przyczyny choroby. Na padaczkę może zachorować każdy i w każdym wieku.
W Polsce na stwardnienie rozsiane choruje ok. 40.000 osób, ale tylko ok. 5% ma szansę, by skorzystać z leczenia refundowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dostęp do nowoczesnych terapii jest jeszcze bardziej ograniczony. Pacjenci decydujący się na takie leczenie są zmuszeni sami ponosić koszty terapii.
16 czerwca 2009 roku w ramach programu „Odnaleźć siebie" odbędą się warsztaty edukacyjne dla pacjentów z chorobami psychicznymi oraz ich rodzin. „Najlepsze rezultaty w leczeniu chorych psychicznie daje pełna współpraca z lekarzem, wiedza na temat choroby oraz właściwa postawa pacjenta wobec choroby", mówi prof. dr hab. Joanna Meder, ekspert programu „Odnaleźć siebie" - organizator naukowy warsztatów. Celem spotkania z chorymi i ich rodzinami jest edukacja na temat skutecznego leczenia schizofrenii i depresji. Podjęta zostanie również tematyka wykluczenia społecznego osób chorych psychicznie oraz rola współpracy pacjenta w leczeniu.
Ta sama część mózgu, która odpowiada za uczucie głodu oraz pragnienia seksualne pomoże określić czy ktoś jest ciepłą, sentymentalną osobą, informuje BBC. Odkrycie może w przyszłości pomóc ludziom chorym i wyalienowanym w „powrocie" do społeczeństwa.
Tylko 37% Polaków zgadza się z tezą, że leczenie psychiatryczne pozwala na pełne wyleczenie zaburzeń psychicznych. Wskazują na to wyniki badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie organizatorów Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Zmiany Postaw Wobec Psychiatrii „Odnaleźć Siebie". Tymczasem nowoczesne metody leczenia pozwalają chorym psychicznie na powrót do normalnego życia w społeczeństwie.
Kierownik Kliniki Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Tomasz Trojanowski, wspólnie z naukowcami z California Institute of Technology oraz Politechniki Lubelskiej pracuje nad przenośnym urządzeniem do wykrywania choroby Alzheimera.{gencode}{/gencode} Jeśli ich starania zakończą się powodzeniem, powstanie pierwszy aparat tego typu na świecie - pisze Kurier Lubelski.
Ludzie, którzy mniej się stresują i pozostają spokojni nawet w trudnych sytuacjach, rzadziej zapadają na demencję.
21 marca przy Wrocławskiej Akademii Medycznej powstał ośrodek wyposażony w nowoczesny sprzęt do diagnostyki nowotworowej. PET-CT to najnowsze urządzenie umożliwiające wczesną diagnozę nowotworów, chorób układu sercowo-naczyniowego i ośrodkowego układu nerwowego.
Neuroplastyka, plastyka mózgu to zdolność mózgu do spowodowania w nim fizycznych zmian, wytworzenia nowych ścieżek neuronowych i połączeń. Stanowi ona potężną, naturalną siłę poprawiającą funkcjonowanie mózgu.