Już ponad 1,4 tys. osób poddało się bezpłatnym badaniom diagnozującym stan zdrowia nerek. Wcześniejsze edycje akcji prowadzone były w w Ostrowi Mazowieckiej, Tarnobrzegu, Wrocławiu, Żywcu i Zamościu. Kolejne, w najbliższych miesiącach odbędą się w Kraśniku, Puławach, Piotrkowie Trybunalskim i Mrągowie. Od dziś program prowadzony jest w Radomiu.
Nieinwazyjne dializy otrzewnowe u pacjentów z chorymi nerkami to na Zachodzie codzienność. W Polsce obecnie dializowanych jest około 14 tysięcy pacjentów, a jedynie 972 z nich korzysta z dializ otrzewnowych.
Doktor Dileep Chaurasia, indyjski profesor i specjalista w dziedzinie urologii stwierdził że obecnie problem nietrzymania moczu dotyczy co dziesiątej osoby powyżej 65-roku życia. W Indiach na tę dolegliwośc cierpi blisko 50 milionów ludzi.
Badania przeprowadzone przez dr Ewę Stachowską z Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie wykazały pozytywny wpływ oliwy z oliwek w postępowaniu po przeszczepie nerki. Wyniki badań opublikowano w prestiżowych amerykańskich i brytyjskich czasopismach naukowych.
Klinika Medycyny Transplantacyjnej i Nefrologii, Instytutu Transplantologii AM w Warszawie otrzymała nowoczesną sztuczną nerkę marki Fresenius.
Dzięki dializom w Polsce żyje ponad 12 tysięcy osób. Ich liczba stale rośnie, szczególnie, że dzisiaj główną przyczyną przewlekłej niewydolności nerek są choroby cywilizacyjne - cukrzyca i nadciśnienie. Tryb życia chorego zmienia się radykalnie – jest wyznaczany stałymi, pięciogodzinnymi zabiegami średnio trzy razy w tygodniu. Wiele osób sądzi, że te ograniczenia czasowe na zawsze już przykuwają pacjenta do jednego miejsca w pobliżu stacji dializ, w której się leczy. Tymczasem dializy gościnne rozwiązują różne problemy - między innymi te dotyczące letnich wyjazdów osób chorych na przewlekłą niewydolność nerek.
Kruszenie kamieni nerkowych falami ultradźwiękowymi emitowanymi poza ciałem pacjenta (tzw. litotrypsja) może mieć skutki uboczne. Ta nieinwazyjna metoda leczenia może powodować wzrost ciśnienia krwi oraz cukrzycę.
1000 osób poddało się już badaniom diagnozującym stan nerek. Ogólnopolską akcję “Zbadaj nerki – Twój filtr życia” prowadzi Fresenius Nephrocare, największa sieć niepublicznych stacji dializ w Polsce. Najbliższe edycje akcji odbędą się w Żywcu – 30 marca i Zamościu – 5 kwietnia.