Warto zapisać na kartce swoje reakcjie na negatywne wydarzenie, a następnie zniszczyć ją - to realnie zmniejszy uczucie złości.
Momenty następujące bezpośrednio po stresującym wydarzeniu pamiętamy wyraźniej niż te, które do niego doprowadziły. Wyjaśnienie związku między traumą a pamięcią może wpłynąć na sposób, w jaki oceniamy zeznania naocznych świadków, stanowić podstawę terapii w leczeniu zespołu stresu pourazowego (PTSD) i pomóc medykom w walce z zanikiem pamięci w chorobach mózgu, takich jak choroba Alzheimera.
Ludzie, którzy są sfrustrowani, ponieważ ich podstawowe psychologiczne potrzeby nie są zaspokojone, częściej mają powtarzające się koszmary senne.
Mycie rąk wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, okazuje się, że oddziałuje także na to, jak myślimy, oceniamy i podejmujemy decyzje.
Osoby zorganizowane, o wysokim poziomie samodyscypliny, mogą mieć niższe ryzyko rozwoju łagodnych zaburzeń poznawczych wraz z wiekiem, tymczasem ludzie łatwo poddający się nastrojom lub niestabilni emocjonalnie, częściej doświadczają problemów poznawczych na starość, czytamy na stronach Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Mężczyźni w średnim wieku, którzy zmagają się z lękami i niepokojem oraz często się zamartwiają, mogą być narażeni na wyższe ryzyko zachorowania na choroby serca, udar i cukrzycę typu 2 wraz z wiekiem.
Nieszkodliwe wydaje się przygotowywanie do kolejnego maratonu ulubionego serialu. Dlaczego jednak tak chętnie i długo oglądamy telewizję i czy naprawdę jest to bez znaczenia? Badania uczonych z University of Texas w Austin pokazały, że im bardziej jesteś samotny/a i przygnębiony/a, tym bardziej prawdopodobne jest, że spędzasz bardzo dużo czasu przed ekranem telewizora.
Jeśli utrata kogoś bliskiego zbiega się z traumą, objawy zespołu stresu pourazowego mogą oznaczać problemy z przejściem procesu żałoby. Pojawia się poczucie trwałego smutku i niezdolność do radzenia sobie nawet przez lata po traumie.
Żal jest powszechnym odczuciem i większość z nas z dużym prawdopodobieństwem w jakimś momencie swojego życia doświadczy bólu po śmierci kogoś bliskiego.
Teorie wyjaśniające i przewidujące ludzkie zachowanie bazują na założeniu, że ludzi dążą do przyjemności i unikają bólu. Jak można to jednak pogodzić z angażowaniem się w doświadczenia, o których wiadomo, że wywołują negatywne emocje, takie jak oglądanie horrorów? Wydaje się to sprzeczne z intuicją, że widzowie dobrowolnie decydują się na spędzenie około dwóch godzin na oglądaniu filmu, który wywołuje strach.
Ludzie nierzadko mówią, że muszą zapalić papierosa, żeby się uspokoić. Wszystko dlatego, że nikotyna rzeczywiście może pomóc ukoić nerwy - ale tylko na chwilę.
Aktywność fizyczna dobrze wpływa na mózg, m. in. wspiera jego zdolność do zmian i adaptacji.
Słowa mogą być wskazówką, jak ludzie, niezależnie od języka, myślą o emocjach i przetwarzają je, mówią badacze z Penn State.
Uczucie smutku może wpływać na poziom opioidów związanych ze stresem w mózgu i zwiększyć ilość białek zapalnych we krwi. One z kolei przekładają się na zwiększone ryzyko różnych chorób, w tym chorób serca, udaru mózgu i zespołu metabolicznego - ostrzegają eksperci z University of Texas Health Science Center w Houston (UTHealth).
Gdy ludzie doświadczają mniej stresu, rzadziej sięgają po niezdrowe jedzenie, takie jak fast food.