Popularność kursów komputerowych dla seniorów rośnie, nie tylko młodzi mają zapał do poznania nowinek technicznych i korzystania z dobrodziejstw współczesnego świata. W darmowym kursie komputerowym zorganizowanym w Bydgoszczy wzięło m. in. udział małżeństwo w wieku 75 lat - informuje Gazeta Pomorska.
W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie rozpoczęły się dziś Targi Książki Edukacyjnej Edukacja XXI - największa w naszym kraju impreza poświęcona książkom edukacyjnym i lekturom. Impreza służy nauczycielom pomocą w wyborze najlepszych podręczników, słowników, encyklopedii, map i atlasów. Targi spełniają również rolę forum dyskusyjnego o podręcznikach szkolnych i pomocach naukowych.
W życiu każdego człowieka zdarzają się sytuacje wymagające czy to podniesienia kwalifikacji zawodowych, czy po prostu zdobycia nowych umiejętności. Już w szkole podkreśla się znaczenie edukacji w późniejszym osiągnięciu sukcesu zawodowego. Będąc aktywnym zawodowo warto uczestniczyć w szkoleniach, czytać fachową literaturę. Równie często dokształcamy się dla własnej satysfakcji.
Osoby po 50-tce coraz częściej odwiedzają szkoły języków obcych, wiele z nich przygotowało specjalne oferty dla seniorów. Zajęcia prowadzone w porannych godzinach, przy herbacie i ciasteczkach cieszą się dużym zainteresowaniem.
Dzięki swym prężnie działającym członkom i członkiniom Polski Komitet Pomocy Społecznej organizuje coraz to nowe imprezy i przedsięwzięcia podejmowane przez i dla seniorów. Jakie zajęcia proponuje się seniorom? Wszystko to, z czym osoby starsze mogą mieć trudności- nauka nowych języków, obsługa komputera.
Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Południowej Kalifornii pozwalają sądzić, iż pogarszanie się pamięci wraz z wiekiem jest procesem niezależnym od wykształcenia.
80-letnia kobieta z Chin, która od 10 lat jest przekłuta do łóżka z powodu choroby, zarobiła blisko 90 tys. dolarów na giełdzie.
Cykl wykładów otwartych organizuje Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Mają one na celu zaprezentowanie w łatwo przyswajalnej formie dorobku naukowego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Organizatorzy zaplanowali 15 spotkań, które prowadzone będą przez znakomitych profesorów uniwersyteckich. Pierwszy wykład odbędzie się 14 grudnia.
Od 1 stycznia 2007 do końca roku 2013 Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji prowadzić będzie nowy program edukacyjny Unii Europejskiej "Uczenie się przez całe życie" ("Life Long Learning"). Celem programu jest promowanie dialogu międzykulturowego, integracji europejskiej, a także pomoc w samorealizacji i ćwiczeniu przedsiębiorczości.
Obecnie, według statystyk, żyjemy dłużej, a emerytury są wyższe niż wcześniej, wielu seniorów decyduje się na powrót do szkolnej ławki. Ludzie na emeryturze mają dużo czasu i mogą poświęcić go na realizację młodzieńczego hobby, z którego bardzo często wcześniej musieli zrezygnować ze względu na rodzinę czy też presje społeczne. Niektórzy starają się nawet zdobyć nowy zawód i jeszcze aktywnie uczestniczyć w rynku pracy.
Instytut Pamięci Narodowej ogłosił III ogólnopolski konkurs historyczny „Nadzieje i rozczarowania... Społeczeństwo polskie w czasach Gomułki i Gierka. Doświadczenia świadka historii”, przeznaczony dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Celem konkursowych zmagań jest zainteresowanie młodych ludzi najnowszą historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów rodziny i historii regionalnej.
Chińczycy przed końcem obecnej dekady wybudują 10 000 nowych szkół dla obywateli będących w starszym wieku. Program ten jest propozycją władz na rozwiązanie problemów społecznych i rynkowych spowodowanych starzeniem się chińskiej populacji.
26 września obchodzony jest szósty Europejski Dzień Języków, ustanowiony w roku 2001 przez Radę Europy. Święto ma szczególne znaczenie - 22 grudnia ubiegłego roku Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2006 Rokiem Języka Polskiego.
Istnieje wiele dziedzin wymagających znajomości języków obcych, profity z nauki są bezdyskusyjne. Korzyści z uczenia się obcego języka są widoczne w każdym wieku, a przy różnorodności metod nauczania nie ma też ludzi "za starych" na taką naukę. Przedstawiamy kilka dziedzin, w których znajomość jezyka obcego jest bardzo pomocna.
Po 22 latach pracy polegającej na pomocy dzieciom w bezpiecznym dotarciu do szkoły Julia Tally, przedstawicielka pokolenia baby boomers, postanowiła przejść na emeryturę. Chce jednak dobrze wykorzystać wolny czas, spędza go z dziećmi mającymi kłopoty w szkole ucząc je między innymi czytania.