Nowy rok szkolny będzie trzecim rokiem działalności Milanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Placówka w dalszym ciągu będzie oferowała wykłady, seminaria, spotkania z ciekawymi ludźmi, naukę języków obcych i kursy komputerowe. Starsi studenci, oprócz języka angielskiego, będą mogli uczyć się francuskiego i niemieckiego.
Nowy rok szkolny oznacza powrót do nauki nie tylko dla ludzi młodych, coraz popularniejsze Uniwersytety Trzeciego Wieku przeżywają oblężenie. Seniorom nie wystarcza standardowo rozumiany odpoczynek na emeryturze, nie chcą zajmować się jedynie obowiązkami domowymi czy rodzinnymi, poszukują aktywności nowego rodzaju. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie są właśnie wspomniane Uniwersytety.
94-letnia Phyllis Turner z Australii otrzymała tytuł magistra nauk medycznych. Studiowała na Uniwersytecie Adelajdy, za swój wyczyn zostanie prawdopodobnie wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.
W wielu krajach Trzeciego Świata zdobywanie wiedzy jest przywilejem najbogatszych. Nie ma tam obowiązku uczęszczania do szkoły, a dzieci pozostawione są same sobie. Salezjański Ośrodek Misyjny proponuje program pomocy w kształceniu biednych dzieci z krajów misyjnych - Adopcję na odległość. Inicjatywa ta skierowana jest do ludzi dobrej woli, którzy chcieliby pokryć koszty nauki biednego dziecka.
Skąd się bierze woda w rurach, ile wody mieści się w człowieku, jak zbudować mini-oczyszczalnię wody? - odpowiedzi na te i inne pytania poznają dzieci uczestniczące w trzeciej edycji warsztatów organizowanych przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w ramach projektu familijnego. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od 5 do 8 lat oraz dla ich rodziców, dziadków lub opiekunów.
Jak wynika z raportu wykonanego pod kierownictwem Kennetha G. Mantona z Duke University, Stany Zjednoczone chcąc zwiększyć produktywność starszych osób powinny zainwestować w badania i rozwój nowych technologii. Zwiększenia nakładów na biotechnologię, medycynę oraz nanotechnologię nie tylko da szanse na poprawienie jakości i długości życia, ale zmniejszy tez wydatki na służbę zdrowia.
Minister Kultury, Kazimierz Michał Ujazdowski zapewnił w Brukseli, że będzie zabiegał o utrzymanie zerowego VAT- u na książki. "To jest kwestia, która może być przedmiotem bardzo dokładnie prowadzonej akcji dyplomatycznej. Zadanie jest szalenie trudne, a działania prowadzimy w warunkach, które zostały już dawno przesądzone. Ale staram się o to”, stwierdził na konferencji prasowej w Brukseli po spotkaniu unijnych ministrów kultury.
Polscy naukowcy odkryli kompleks białek, który potrafi wstrzymać rozwój choroby Alzheimera, a nawet cofnąć symptomy choroby, opracowali też metodę masowej produkcji tej leczniczej substancji. Jednakże, środek ma trafić za rok do aptek... amerykańskich.
Jak poinformowała rzeczniczka Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, dziś rano zmarł profesor Wiktor Zin, znany i powszechnie ceniony architekt, rysownik, propagator kultury i pracownik naukowy.
W dniach od 9 do 12 maja w Krakowie odbywać się będą VII Dni Tischnerowskie. Program „festiwalu filozofii” obejmuje m.in. wykłady, przegląd filmów o ks. Tischnerze, uroczyste wręczenie Nagrody Miesięcznika i Wydawnictwa Znak im. ks. J. Tischnera, panele dyskusyjne, zabawa przy muzyce góralskiej.
Popularność kursów komputerowych dla seniorów rośnie, nie tylko młodzi mają zapał do poznania nowinek technicznych i korzystania z dobrodziejstw współczesnego świata. W darmowym kursie komputerowym zorganizowanym w Bydgoszczy wzięło m. in. udział małżeństwo w wieku 75 lat - informuje Gazeta Pomorska.
W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie rozpoczęły się dziś Targi Książki Edukacyjnej Edukacja XXI - największa w naszym kraju impreza poświęcona książkom edukacyjnym i lekturom. Impreza służy nauczycielom pomocą w wyborze najlepszych podręczników, słowników, encyklopedii, map i atlasów. Targi spełniają również rolę forum dyskusyjnego o podręcznikach szkolnych i pomocach naukowych.
W życiu każdego człowieka zdarzają się sytuacje wymagające czy to podniesienia kwalifikacji zawodowych, czy po prostu zdobycia nowych umiejętności. Już w szkole podkreśla się znaczenie edukacji w późniejszym osiągnięciu sukcesu zawodowego. Będąc aktywnym zawodowo warto uczestniczyć w szkoleniach, czytać fachową literaturę. Równie często dokształcamy się dla własnej satysfakcji.
Osoby po 50-tce coraz częściej odwiedzają szkoły języków obcych, wiele z nich przygotowało specjalne oferty dla seniorów. Zajęcia prowadzone w porannych godzinach, przy herbacie i ciasteczkach cieszą się dużym zainteresowaniem.
Dzięki swym prężnie działającym członkom i członkiniom Polski Komitet Pomocy Społecznej organizuje coraz to nowe imprezy i przedsięwzięcia podejmowane przez i dla seniorów. Jakie zajęcia proponuje się seniorom? Wszystko to, z czym osoby starsze mogą mieć trudności- nauka nowych języków, obsługa komputera.