Czy androidy wzbudzają w ludziach nieufność, a może nawet odrazę? Naukowcy są przekonani, że tak właśnie jest. Kiedy repliki człowieka patrzą i funkcjonują w sposób łudząco do niego podobny, wzbudzoną w ludziach w pewnym momencie wstręt. Japoński naukowiec specjalizujący się w robotyce, Masahiro Mori, ukuł w latach 70. ubiegłego wieku termin "dolina niesamowitości", aby opisać to zjawisko. "Dolina" jest wgłębieniem w zaproponowanym wykresie sympatyczności androidów, kiedy tracą one cechy charakterystyczne maszyny i stają się podobne do człowieka.
Rezultaty najnowszych badań sugerują, że w przeszłości okresy silnego globalnego ocieplenia występowały na Ziemi znacznie częściej, niż do tej pory uważano. Wyniki te opublikowano w czasopiśmie Nature. Dowodzą one, że okresy ocieplenia były prawdopodobnie spowodowane uwalnianiem zasobów dwutlenku węgla (CO2) z głębi oceanicznych. Zbadanie tych okresów ocieplenia umożliwi naukowcom przewidywanie wpływu obecnych zmian klimatycznych na ekosystemy i wzorce cyrkulacji oceanów.
Rośnie popularność kursów prowadzonych przez Internet, czyli tzw. e-learningu. Języki obce, informatyka i zarządzanie, to szkolenia najczęściej poszukiwane przez internautów – wynika z analizy internetowej bazy kursów i szkoleń Edustacja.pl.
Począwszy od kursów akademickich, a skończywszy na lekcjach muzyki bez zbędnego przesiadywania w salach. Edukacja na starość nie musi w dzisiejszych czasach ograniczać się do zwykłej szkoły czy kursu prowadzonego w normalnym trybie. Możliwość edukacji na odległość w czasie i miejscu Tobie przyjemnym daje obecna technologia.
Na nitkach zawieszony jest rząd kilku stykających się ze sobą kulek. Gdy pierwsza zostanie odchylona i puszczona, po przeciwnej stronie szeregu odskoczy ostatnia kulka. Gdy podniesiemy i puścimy dwie kulki, z drugiego końca odskoczą dwie kule. Dlaczego?
W najbliższych tygodniach rozpocznie się budowa pierwszego polskiego satelity, który wystartuje w kosmos już w przyszłym roku. Na realizację projektu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło 14,2 mln zł i jest to pierwszy od 1989 r. duży grant badawczy w dziedzinie astronomii i badań kosmicznych.
Choć możemy sobie nie zdawać z tego sprawy, efekt "natłoku" umożliwia nam skoncentrowanie się na każdym słowie tego zdania poprzez rozmazywanie całej reszty. Wpływa on na 95% pola widzenia człowieka, ale niewiele wiadomo na temat sposobu jego działania.
Dostępność różnych form i narzędzi sprawia, że każdy może dziś wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie sposób nauki. Bardzo dobre efekty przynosi tzw. blended learning, który zakłada mieszanie różnych metod uczenia się.
Województwo mazowieckie bije na głowę pozostałe regiony pod względem znajomości języków obcych - wynika z badań przeprowadzonych przez ESKK. Największa przepaść dzieli Mazowsze oraz Warmię i Mazury, a w rywalizacji największych miast, najlepiej wypada stolica Dolnego Śląska.
Szkoły publiczne to wciąż najpopularniejsze miejsca, w których Polacy uczą się języków obcych. Jednak coraz częściej poznajemy języki samodzielnie, często wykorzystując mieszankę tradycyjnych i nowoczesnych metod nauki. Multimedia, w tym Internet, to jednak nadal tylko dodatki - wynika z badania ankietowego przeprowadzonego przez ESKK.
Meryl Streep korzysta z pomocy kota przygotowując się do ról. Czworonożny przyjaciel gwiazdy jest podobno doskonałym miernikiem aktorskiego kunsztu. Zwierzak towarzyszy Streep podczas nauki nowych ról i bardzo krytycznie ocenia jej warsztat.
Jak wynika z badań przeprowadzonych na Northwestern University (USA), osoby, które już znają jeden język obcy, znacznie łatwiej uczą się kolejnego niż pozostali. Poza tym, warto uczyć się obcej mowy, bo to dobra profilaktyka choroby Alzheimera.
Trwa rekrutacja na drugi trymestr Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego. Na chętnych czeka ponad 120 kursów, podzielonych na sześć bloków tematycznych: kultura i sztuka, języki i narody, człowiek i społeczeństwo, biznes, gospodarka i prawo, nauka i technika oraz człowiek i środowisko. Wiele zajęć cieszyło się w poprzedniej edycji tak wielką popularnością, że organizatorzy zdecydowali się uruchomić je ponownie. Pozostałe kursy to zupełnie nowe propozycje.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles odkryli, że korzystanie z Internetu może poprawiać funkcjonowanie mózgu – takie wnioski znalazły się w raporcie opublikowanym przez American Journal of Geriatric Psychiatry.
Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna Chałasińska – Macukow zainauguruje dziś nowy rok akademicki w Uniwersytecie Otwartym, który umożliwia wszystkim chętnym, bez względu na wykształcenie, branie udziału w zajęciach uniwersyteckich. Uroczysta inauguracja odbyła się dziś o godz. 18 w Auli im. A. Mickiewicza.