Języki obce są postrzegane jako jeden z głównych sposobów na utrzymanie lub znalezienie satysfakcjonującej pracy. W warunkach spowolnienia gospodarczego nauka języków obcych wcale nie jest poświęcana w imię oszczędności, ponieważ wiele osób uważa, że znajomość języków obcych pomaga w radzeniu sobie z kryzysem - wynika z badania przeprowadzonego przez szkołę języków obcych EnglishForYou.pl.
Białorusinom zależy na znajomości polskiego, Węgrzy najchętniej podnoszą swoje kompetencje zawodowe na dodatkowych kursach, a Polacy uczą się norweskiego, by właśnie w Krainie Fiordów zdobyć lepszą pracę. Jakimi zainteresowaniami mogą się jeszcze pochwalić obywatele krajów rozwijających się?
Polscy seniorzy oraz osoby niepełnosprawne najchętniej dokształcają się z obsługi komputera. Grupy zagrożone wykluczeniem społecznym nie chcą dłużej zostawać na marginesie i coraz częściej biorą edukację w swoje ręce. Kto i w jaki sposób próbuje wyrównać swoje szanse w społeczeństwie lub sprostać wyzwaniom cywilizacji?
Jeżeli kiedykolwiek siedzieliście przy biurku ze słuchawkami na głowie, słuchając lektora wypowiadającego słowa w obcym języku, to nie jesteście wyjątkiem. Choć skuteczna, ta tradycyjna metoda nauki nowego języka może być czasami monotonna i nudna. Naukowcy z Wlk. Brytanii odkryli innowacyjny sposób nauki nowego języka: w czasie przygotowywania posiłków i gotowania.
Już nie tylko Warszawa będzie mogła się pochwalić nowoczesnym centrum nauki. Grupa naukowców z Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza z Poznania przygotowała projekt Uniwersyteckiego Parku Historii Ziemi.
Setki godzin lekcyjnych, tysiące pojęć, dziesiątki tysięcy słówek do nauki oraz trudność z zapamiętywaniem i rozumieniem przerabianego materiału, to codzienne problemy nie tylko polskich uczniów, ale również dorosłych, którzy edukują się, by poprawić swoją pozycję na rynku pracy. Czy problemy z przyswajaniem wiedzy to efekt niskiej inteligencji Polaków? Nie. Problemem jest najczęściej zła metoda nauki – wynika z analizy ESKK.
W dążeniu do zdobywania wiedzy nie ma parytetów. Okazuje się, że wśród dorosłych Polaków to kobiety (najliczniej te w wieku 31-34 lat) najchętniej kontynuują edukację. Mężczyźni w tej grupie stanowią mniejszość – jedynie 35 proc. Choć co czwarta osoba podnosi swoje kompetencje zawodowe lub rozwija zainteresowania, największą popularnością – jak wynika z danych ESKK – cieszą się kursy językowe. I jest to tendencja wzrostowa.
Na Uniwersytecie Harvarda wręczono Antynoble, czyli nagrody, które najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia oraz odkrycia, które nie mogą lub nie powinny być powtarzane.
W siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli zostanie otwarta wystawa „Maria Skłodowska–Curie w służbie nauki wczoraj i dziś”. Wystawa wpisuje się w organizowany przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w setną rocznicę przyznania jej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, Rok Marii Skłodowskiej–Curie. Oficjalne otwarcie odbędzie się 4 października 2011 roku.
Angielski jest najbardziej popularny wśród Polaków uczących się języków obcych. W pierwszych 9 miesiącach 2011 roku wybrało go nieco ponad 40 proc. osób podnoszących swoje kompetencje językowe. Na drugim miejscu znajduje się niemiecki, wybierany przez prawie co piątą osobę, i norweski, którego popularność znacząco się zwiększyła w ostatnich latach – wynika z danych ESKK.
Czy androidy wzbudzają w ludziach nieufność, a może nawet odrazę? Naukowcy są przekonani, że tak właśnie jest. Kiedy repliki człowieka patrzą i funkcjonują w sposób łudząco do niego podobny, wzbudzoną w ludziach w pewnym momencie wstręt. Japoński naukowiec specjalizujący się w robotyce, Masahiro Mori, ukuł w latach 70. ubiegłego wieku termin "dolina niesamowitości", aby opisać to zjawisko. "Dolina" jest wgłębieniem w zaproponowanym wykresie sympatyczności androidów, kiedy tracą one cechy charakterystyczne maszyny i stają się podobne do człowieka.
Rezultaty najnowszych badań sugerują, że w przeszłości okresy silnego globalnego ocieplenia występowały na Ziemi znacznie częściej, niż do tej pory uważano. Wyniki te opublikowano w czasopiśmie Nature. Dowodzą one, że okresy ocieplenia były prawdopodobnie spowodowane uwalnianiem zasobów dwutlenku węgla (CO2) z głębi oceanicznych. Zbadanie tych okresów ocieplenia umożliwi naukowcom przewidywanie wpływu obecnych zmian klimatycznych na ekosystemy i wzorce cyrkulacji oceanów.
Rośnie popularność kursów prowadzonych przez Internet, czyli tzw. e-learningu. Języki obce, informatyka i zarządzanie, to szkolenia najczęściej poszukiwane przez internautów – wynika z analizy internetowej bazy kursów i szkoleń Edustacja.pl.
Począwszy od kursów akademickich, a skończywszy na lekcjach muzyki bez zbędnego przesiadywania w salach. Edukacja na starość nie musi w dzisiejszych czasach ograniczać się do zwykłej szkoły czy kursu prowadzonego w normalnym trybie. Możliwość edukacji na odległość w czasie i miejscu Tobie przyjemnym daje obecna technologia.
Na nitkach zawieszony jest rząd kilku stykających się ze sobą kulek. Gdy pierwsza zostanie odchylona i puszczona, po przeciwnej stronie szeregu odskoczy ostatnia kulka. Gdy podniesiemy i puścimy dwie kulki, z drugiego końca odskoczą dwie kule. Dlaczego?