Zmarł sir Robert Edwards, który wraz z dr Patrickiem Steptoe opracował technikę zapłodnienia in vitro. Dzięki tej metodzie urodziło się dotychczas 5 milionów dzieci na całym świecie. Naukowiec miał 87 lat.
Późno położą się spać w piątek toruńscy miłośnicy wiedzy. 28 września 2012 roku w miasteczku akademickim UMK na Bielanach odbędzie się III Toruńska Noc Naukowców.
22 września 2012 roku w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej we Wrocławiu odbędzie się debata "Księga rodzaju a teoria ewolucji". Dyskusja na temat kreacjonizmu i teistycznego (czyli zakładającego istnienie Boga) ewolucjonizmu stanowi część Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.
Koniec wakacji oznacza powrót do szkoły nie tylko dla młodych uczniów, ruszają zajęcia także na UTW. Zatem, dość „urlopowania", nadszedł okres ponownej nauki, bibliotecznych poszukiwań i słuchania wykładów. W całej Polsce coraz liczniejsze grono seniorów traktuje jesień jak okres intensywnej edukacji i nowych wyzwań.
Ludzie mogą uczyć się podczas snu, wynika z nowego badania. Izraelscy naukowcy odtwarzali pewne dźwięki, a następnie emitowali określone zapachy w pobliżu śpiących uczestników. Osoby te zaczęły pociągać nosem słysząc dane dźwięki - nawet wtedy, gdy nie rozpylono po odtworzeniu melodii żadnego zapachu i to zarówno podczas snu, jak i na jawie.
Z badań hiszpańskiej fundacji BBVA wynika, że telewizja jest głównym źródłem informacji na tematy naukowe. Gazety zajęły drugie miejsce. Okazuje się jednocześnie, że poziom zainteresowania zagadnieniami naukowymi jest wyższy niż deklarowane poczucie bycia poinformowanym co do tych kwestii.
Jak wynika z badań hiszpańskiej fundacji BBVA, Polacy, obok Hiszpanów i Włochów, należą do europejskich narodów o najmniejszej wiedzy naukowej.
Dwa zespoły naukowców ogłosiły, że odkryły nową cząstkę spójną z bozonem Higgsa - po 45 latach poszukiwań wyjaśnienia sposobu osiągania masy przez materię.
Zewnętrzna stymulacja podczas snu może pomóc wzmocnić pamięć, co z kolei wspomaga proces nauki, wynika z badań.
Wielomiesięczne kursy w polskich szkołach językowych w okresie wakacyjnym najczęściej zastępowane są znacznie krótszą, lecz bardziej intensywną nauką w zagranicznych placówkach edukacyjnych. Co ciekawe, zagraniczne szkolenia z języków obcych wybierają często całe rodziny. Jak wynika z danych ESKK travel, firmy organizującej wyjazdy na zagraniczne kursy językowe, już co dziesiąte szkolenie ma właśnie taki charakter. Tę opcję wybierają rodzice z nawet kilkuletnimi dziećmi, dla których przygotowane są osobne zajęcia w przedszkolu językowym.
Języki obce są postrzegane jako jeden z głównych sposobów na utrzymanie lub znalezienie satysfakcjonującej pracy. W warunkach spowolnienia gospodarczego nauka języków obcych wcale nie jest poświęcana w imię oszczędności, ponieważ wiele osób uważa, że znajomość języków obcych pomaga w radzeniu sobie z kryzysem - wynika z badania przeprowadzonego przez szkołę języków obcych EnglishForYou.pl.
Białorusinom zależy na znajomości polskiego, Węgrzy najchętniej podnoszą swoje kompetencje zawodowe na dodatkowych kursach, a Polacy uczą się norweskiego, by właśnie w Krainie Fiordów zdobyć lepszą pracę. Jakimi zainteresowaniami mogą się jeszcze pochwalić obywatele krajów rozwijających się?
Polscy seniorzy oraz osoby niepełnosprawne najchętniej dokształcają się z obsługi komputera. Grupy zagrożone wykluczeniem społecznym nie chcą dłużej zostawać na marginesie i coraz częściej biorą edukację w swoje ręce. Kto i w jaki sposób próbuje wyrównać swoje szanse w społeczeństwie lub sprostać wyzwaniom cywilizacji?
Jeżeli kiedykolwiek siedzieliście przy biurku ze słuchawkami na głowie, słuchając lektora wypowiadającego słowa w obcym języku, to nie jesteście wyjątkiem. Choć skuteczna, ta tradycyjna metoda nauki nowego języka może być czasami monotonna i nudna. Naukowcy z Wlk. Brytanii odkryli innowacyjny sposób nauki nowego języka: w czasie przygotowywania posiłków i gotowania.
Już nie tylko Warszawa będzie mogła się pochwalić nowoczesnym centrum nauki. Grupa naukowców z Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza z Poznania przygotowała projekt Uniwersyteckiego Parku Historii Ziemi.