Jeśli chce się poprawić pamięć, trzeba wykazać ciekawość, mówią uczeni. To bardzo pomocny składnik wszelkiej nauki.
Badania wykonane, wyniki osiągnięte, artykuły opublikowane. Wydaje się, że mająca taki przebieg praca uczonych to dobrze wykonana robota. Okazuje się jednak, że niektóre prace są tak absurdalne, iż warto przyznać im specjalne nagrody.
Promocja miasta i aktywnych form edukacji dzieci w wieku wczesnoszkolnym – te cele zakłada Fundacja Wspierania Więzi Lokalnych „Linking Foundation”, organizując wycieczki edukacyjne z udziałem seniorów w roli wolontariuszy. Oferta wycieczek skierowana jest do najmłodszych uczniów, ich wychowawców i rodziców.
Ludzie o wyższej aktywności poznawczej w dojrzałym i starszym życiu mogą liczyć na istotne opóźnienie ewentualnych problemów z pamięcią i myśleniem.
Zmarła Stephanie L. Kwolek, chemiczka pochodzenia polskiego, która wraz z zespołem ponad pięć dekad temu wynalazła kevlar, włókno stosowane do produkcji kamizelek kuloodpornych. Uczona miała 90 lat.
Pozytywne skutki dwujęzyczności są znaczące bez względu na to czy ludzie uczą się nowych języków jako dzieci, czy jako dorośli.
Nauka języków bywa trudna i staje się wyzwaniem zarówno dla młodzieży szkolnej, studentów, jak i ludzi dorosłych. Jednak dziś, w dobie podróżowania i mobilności, nawet osoby starsze muszą często od początku nauczyć się mówić w obcym języku. Istnieje szereg technik, które mogą ułatwić proces nauczania, a co więcej – uczynić go skutecznym i… zabawnym. Prezentujemy kilka z nich.
Urządzenia oraz systemy, które mają na celu poprawę jakości życia osób starszych, niesamodzielnych i chorych zaprezentowali naukowcy z Politechniki Gdańskiej, podczas konferencji podsumowującej projekt Domestic - „Domowy asystent osób starszych i chorych”.
W naszym kraju edukacja w zakresie języków obcych wśród seniorów staje się coraz popularniejsza. Dojrzałe osoby chcą uczyć się języka obcego z różnych przyczyn, nie tylko dla własnej przyjemności. Poszerzanie zdolności językowych nie jest przecież przewidziane jedynie dla osób młodych.
Osoby dorosłe coraz częściej decydują się na kontynuowanie kształcenia - wybierają kolejne studia wyższe lub podyplomowe, czy specjalistyczne kursy. Co decyduje o tym, że podejmują decyzję o ciągłym kształceniu się i jakie są psychologiczne aspekty tego kroku? Badania Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej pokazują, że osoby te cechuje opanowanie, obowiązkowość oraz wysoka sumienność, pozostająca w związku z niskim neurotyzmem.
Zmarł sir Robert Edwards, który wraz z dr Patrickiem Steptoe opracował technikę zapłodnienia in vitro. Dzięki tej metodzie urodziło się dotychczas 5 milionów dzieci na całym świecie. Naukowiec miał 87 lat.
Późno położą się spać w piątek toruńscy miłośnicy wiedzy. 28 września 2012 roku w miasteczku akademickim UMK na Bielanach odbędzie się III Toruńska Noc Naukowców.
22 września 2012 roku w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej we Wrocławiu odbędzie się debata "Księga rodzaju a teoria ewolucji". Dyskusja na temat kreacjonizmu i teistycznego (czyli zakładającego istnienie Boga) ewolucjonizmu stanowi część Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.
Koniec wakacji oznacza powrót do szkoły nie tylko dla młodych uczniów, ruszają zajęcia także na UTW. Zatem, dość „urlopowania", nadszedł okres ponownej nauki, bibliotecznych poszukiwań i słuchania wykładów. W całej Polsce coraz liczniejsze grono seniorów traktuje jesień jak okres intensywnej edukacji i nowych wyzwań.
Ludzie mogą uczyć się podczas snu, wynika z nowego badania. Izraelscy naukowcy odtwarzali pewne dźwięki, a następnie emitowali określone zapachy w pobliżu śpiących uczestników. Osoby te zaczęły pociągać nosem słysząc dane dźwięki - nawet wtedy, gdy nie rozpylono po odtworzeniu melodii żadnego zapachu i to zarówno podczas snu, jak i na jawie.